Нинова: Ще наливаме ли осигуровки в други държави от ЕС?
БСП ще отправи по време на парламентарния контрол въпроси към министрите на труда и на финансите за промените в директивата за командироване на работници в ЕС.
Посещението на френския президент Еманюел Макрон е ключово за развитието на ЕС и на България, особено в период, когато Европа търси пътя си – как да се развива оттук нататък. За никого не е тайна, че Европа е разединена. На нас ни предстои европредседателство и вероятно този въпрос ще бъде предмет на обсъждане. Нашата позиция ви е известна. Ние сме против Европа да се развива на няколко скорости, а сме затова да се търсят всички възможности да се обединява, да е силна и да стъпи на принципите и ценностите, на които е създаден ЕС, за да се развива.
Смятаме, че предложенията, които идват от френска страна, крият рискове. Те застрашават тези основни принципи. Принципът за свободно движение на хора, стоки и капитали може да бъде застрашен с предложението за ограничение на времето, в което може да стои един български работник в една европейска държава. Едно от предложенията е, на всеки три седмици, докато е там, българският работник да се връща в страната на изпращане. Това е вид ограничение на принципа, върху който стъпва Европейският съюз за свободно движение на хора, стоки и капитали. Притесняваме се от заплаха и на друг основен принцип – за равните права на европейските граждани.
В края на миналата година парламентът гласува промени в Кодекса на труда, с които задължихме българските фирми, които изпращат работниците навън да ги изпращат със заплата, равна поне на минималната ставка в държавата, в която отиват, т.е. ние защитихме българския работник с една по-висока заплата. Затова имаме въпрос по повод тази дискусия: Кога френските, германските, австрийските фирми, които оперират на българския пазар, ще направят същото за българите, които работят в България. Конкретно, кога търговските вериги ще плащат на една продавачка в България минималната ставка, която плащат на продавачка в тяхната страна? Нали говорим за равни права? Винаги сме били за равнопоставеност на България с другите държави. Кога големите корпорации ще си плащат тези данъци, които изнасят от тук и плащат в държавите си на произход. Ето това е истинският разговор по решението за социалния, корпоративния и данъчния дъмпинг, а не силово налагане на едно решение на някои държави-членки.
Това е защитата на националния интерес. Защото, ако тези предложения станат факт, ние ще наливаме пари в осигурителните системи на други страни-членки. В НОИ и без това има дефицит. Ако тази промяна стане, този дефицит ще се задълбочи. Пари ще изтичат към осигурителните системи на други държави. Нека да гарантираме равнопоставеност. След като ние сме гарантирали тези заплати, искате да се плащат по този начин осигуровки – да се прилагат еднакви стандарти. И това не е антиевропейско говорене. Искаме да защитим българския национален интерес и сме загрижени европейските лидери да намерят вярното решение, с което Европа да се обединява и да върви напред - силна и единна, а не да се привнасят политики, които задълбочават разделението и противопоставянето между различните европейски държави. Ние ще бъдем проактивни по тази тема.
Със започването на парламентарния сезон ще поставим въпроси към министрите. Много е странно, че социалният министър Бисер Петков отсъства от тази тема. Тя е свързана с правата на работниците. Имаме питане и към министър Владислав Горанов. Има една форма в министерството на финансите- А1, която се попълва от работниците, работещи в чужбина, които я декларират пред НАП. По официални данни - това са около 30 000 души. Бихме искали, когато се прави това обсъждане, да се направи и оценка на въздействие – как ще се отрази на бюджета, на НОИ, на работниците, на заплатите и осигуровките им, на бъдещи пенсии. Да се направи добър анализ. Ако се засегне транспортният бранш, той е вторият след туризма и осигурява над 2% от БВП, ако пострада - как ще се отрази на икономиката и на финансите на България?
С предложените промени в Закона за публичните финанси се нанася още един удар върху местната власт и общините, заявиха още от БСП.
Освен това от партията ще искат изслушване в просветната комисия в парламента на министъра на образованието, заместник-министрите и Съюза на математиците в България по казуса със Софийската математическа гимназия (СМГ).