Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпроси за инвестиционно намерение за проучване и добив на природен газ в района на община Генерал Тошево.

Преди това депутатът от БСП Красимир Янков се обърна към Димов с думите: 

„С решението от местния референдум за добив на газ в Генерал Тошево трябва да се съобразят всички“.

Той подчерта, че срещу идеята за добив на газ, предвид намерението на инвеститор в община Генерал Тошево, са събрани над 2000 подписа и са проведени протести. Социалистът припомни, че преди няколко години при заявен подобен интерес, но за добив на шистов газ, в следствие на протести в страната и региона, се стигна до налагане на мораториум с решение на НС.

„В тази връзка каква е позицията на МОСВ по отношение добива на природен газ за конкретното инвестиционно намерение, има ли изготвена оценка на въздействието върху околната среда, какъв е избраният метод за добив на природен газ?“, попита Янков. 

Димов  отговори, че инвестиционното предложение предвижда 35-годишен период на разработване и експлоатация на газовото находище "Спасово". То ще се разработва в четири добивни участъка - "Рогозина", "Рогозина-Изток", "Чернооково" и "Калина", на общо осем сондажни площадки, съобщи БТА. Това е класическо газово находище. Съгласно изготвената оценка за въздействие върху околната среда /ОВОС/ при извършването на добива ще се използват конвенционални средства, които няма да повлияят на количеството и качеството на подземни води във водоносния хоризонт.

Не се предвижда да се използва технологията на хидроразрив, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг и фракинг, които са характерни за добива на шистов газ. Отпадните води ще се извозват до пречиствателна станция, а утаителят ще се засипва. В доклада по ОВОС няма данни за използване на радиохимични вещества. В момента процедурата по ОВОС е на етап обобщаване на резултатите от деветте срещи за обсъждане на доклада.

Министърът посочи, че за изясняване на всички обстоятелства от значение за вземането на решението по ОВОС РИОСВ-Варна ще изиска допълнителна информация от Министерството на енергетиката, от РЗИ-Добрич, от ВиК-Добрич, както и от независими експерти с компетентност в областта на хидрогеологията, относно избрания метод за проучване и добив, пълнотата на извършената оценка и степента на очакваното въздействие върху подземните води, обработваемите земи и здравето на населението.

В зависимост от тази допълнителна информация РИОСВ ще предприеме следващи действия по процедурата за оценката за въздействие на околната среда, обясни министърът.

Димов посочи, че процедурата по ОВОС има четири изхода - одобрение на инвестиционното намерение, връщане на доклада за доработване, за преработване или да се откаже.

На този етап не мога да кажа какво решение ще бъде взето. Процедурата тече и на този етап и четирите възможности са "отворени", каза Димов.

Депутатът от  БСП Красимир Янков подчерта, че напрежението сред хората е изключително голямо и от отговора на министъра те ще формират информирано отношение към това инвестиционно намерение.

„Живеещите в тези 18 села в община Генерал Тошево са може би по-информирани от всички, тъй като са заинтересовани. Основните притеснения са, че земята е земеделска, обработваема. Ако Вие не можете да ги убедите и да успокоите това напрежение, готови ли сте да застанете зад хората?“, попита Янков.

По думите му, ако те не са убедени във всички факти, които министър Димов предоставя за безопасния добив на газ, ще са против добива на газ в региона.

Според Янков е нормално държавата, изпълнителната власт и парламентът да отговорят на обществените очаквания и да се прекрати проучването и добиването на газ.

„В този смисъл кметът на община Генерал Тошево предложи на Общинския съвет провеждането на местен референдум. Решението е взето – на 17.12.2017 г. ще се проведе допитването и с негово решение трябва да се съобразят всички“, заключи Красимир Янков.