Руската страна допуска възможността да си върне понесените щети не с пари, а с активите на Националната електрическа компания на България (НЕК), съобщи ИТАР-ТАСС вчера. Новината бе разпространена и от РИА Новости днес, като източникът на агенцията е казал: "България реагира предимно на публикации в пресата, а не на реалната ситуация".

Претенциите на "Росатом" към активи на НЕК са опит за тайна приватизация и затягане на примката около енергийната ни независимост, заяви заместник-председателят на парламентарната енергийна комисия Диан Червенкондев (ГЕРБ). Премиерът Бойко Борисов коментира, че ще платим каквото сме си поръчали, но не цялото оборудване. Поръчаното при управлението на ГЕРБ оборудване (през 2008 г. ) е за около 700 млн. евро, от които са платени половината. Искът вероятно включва и други разходи, както и пропуснати ползи. Общо платените разходи по "Белене", според икономическия министър Делян Добрев, са 1.5 млрд. лева.

Както е заявил пред кореспондента на ИТАР-ТАСС източник от руската ядрена индустрия, близък до преговорите, “имаме всички шансове да спечелим иска”, който е в размер на до един милиард евро. “Ако този иск доведе до банкрут Националната електрическа компания, което е много вероятно, руската страна е готова да вземе активите на НЕК”, е казал източникът. Той също така е добавил, че всички последствия от отказа за изграждането на АЕЦ “Белене” са били известни на българската страна предварително.

Загубата на НЕК за първото полугодие е 128 млн. лв. Компанията плати над 1 млрд. лв. (включително заемни средства) за строежа на централата, а 300 млн. лв. бяха дадени от правителството на Тройната коалиция.

Комерсант, който също се позовава на запознат източник, допълва, че "Росатом" е готова да приемe активи в замяна на дълга, ако НЕК няма пари да плати при евентуално спечелване в съда. Дори се посочват най-ценните активи на НЕК - четирите водни каскади ("Въча", "Белмекен—Сестримо—Чаира", "Батак"  и "Долна Арда"), както и магистралната мрежа от 15,2 хил. км.

Източникът на руските медии е уверил, че "Росатом" в никакъв случай няма да предаде нито един документ на американската "Уестингхаус", на която България поръча да направи технико-икономическата обосновка за използването на оборудването от "Белене" в АЕЦ "Козлодуй". Някои източници свързват анонсирания от икономическия министър Делян Добрев план Б именно с дострояването на реактора в "Козлодуй".

В същото време руската страна потвърди, че е готова да пренасочи оборудването за АЕЦ „Козлодуй” и „дори да го вземе при себе си за съхранение". Договорът с американците бил пълна профанация на идеята”, подчерта източникът. По неговите думи на компанията „Уестингхаус електрик”, която е пряк конкурент на „Росатом”, няма да бъде предаден нито един документ относно руската технология и оборудване.

На 11 септември Атомстройекспорт увеличи иска заради спрения проект за "Белене" на 1 млрд. евро. Българските власти разпалено отхвърлиха претенциите. Според лидера на ДСБ Иван Костов искът е заради разследването срещу "Газпром" за евентуална злоупотреба с господстващо положение при доставките на природен газ в осем страни от ЕС, сред които и България.


ИЗБРАНО