САЩ твърдо настояха съюзниците да вдигнат военните разходи
Държавният секретар Рекс Тилърсън уведоми съюзниците от НАТО, че САЩ ще се придържат към досегашните споразумения и че алиансът има потенциал да се защити.
Тилърсън прикани съюзниците да изпълнят поетия през 2014 г. ангажимент в срок от десет години да постигнат ниво на разходите си за отбрана, равняващо се на 2 на сто от техния брутен вътрешен продукт.
Освен САЩ в момента само четири страни членки - Великобритания, Гърция, Естония и Полша - покриват това изискване.
Рекс Тилърсън поиска всяка държава от пакта, която не е постигнала това ниво на военни разходи, да представи на срещата на върха на НАТО през май план за изпълняването на този поет ангажимент, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"На лидерската среща (на алианса) през май нашата цел трябва да бъде да се споразумеем, така че до края на годината всички съюзници да са изпълнили обещаното или да са разработили планове, които ясно да артикулират как, на годишна база, ще напредват в изпълняването на ангажиментите, за да бъде изпълнено обещаното", цитира АП думите на Тилърсън.
Пред външните министри от пакта той не каза какво ще стане, ако европейските съюзници и Канада не съумеят да постигнат целта от 2 на сто от БВП военни разходи. По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп заяви, че може да се стигне до това той да не брани онези съюзници, които не дават справедливия принос в колективната отбрана.
Днес обаче Тилърсън потвърди в Брюксел, че "заплахата за един от нас е заплаха за всички нас и ние ще отговорим съответно. Ние ще спазим споразуменията, които сме сключили, да защитим нашите съюзници".
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън осъди днес в Брюксел агресията на Русия срещу Украйна, предаде Франс прес.
"Искаме дискусия за позицията на НАТО тук, в Европа, и конкретно в Източна Европа в отговор на агресията на Русия в Украйна и на други места", каза държавният секретар.
Къде е България
България е увеличила разходите си за отбрана през 2016-а спрямо предходната година като процент от Брутния вътрешен продукт. Това потвърждават данните в годишния доклад на генералния секретар на НАТО, които станаха известни неотдавна.
През миналата година по неокончателни изчисления нашата страна е отделила средства, равни на 1.3 на сто от БВП в това направление (1.187 млрд. лева), спрямо 1,26% през 2015-а.
За 2017 г. се предвижда България да похарчи за отбрана 1.63 на сто от БВП, ако бъдат изпълнени проектите за купуването на нова техника за Военновъздушните и Военноморските сили.
Тази година Румъния се очаква да достигне целта от 2%, а Латвия и Литва - през 2018 г.