Последните кибератаки срещу основни структури на НАТО показват, че защитата от подобни действия е топ-приоритет.

Подходът на НАТО към киберзащитата

По време на срещата на върха на Алианса в Уелс през 2014 година, съюзниците стигнаха до заключението, че международното право трябва да бъде прилагано и спрямо киберпространството, както и че въздействието на кибератаките върху обществото може да бъде също толкова зловредно, колкото и атаките с традиционни военни средства.

В резултат на постигнатия консенсус по този въпрос, киберзащитата бе дефинирана като неотменна част от основната функция на НАТО – колективната защита.

На срещата на върха във Варшава през 2016 година, съюзниците вече разглеждаха киберпространството като „потенциално поле за бойни действия”, наред с активността по суша, въздух и вода.

Този подход дава възможност на военните командири на НАТО да разполагат с по-добри възможности на защита на мисиите и операциите на Пакта от киберзаплахи.

Признаването на киберпространството като възможно поле за бойни действия не променя основните задачи на организацията. По всички фронтове и във всякаква среда действията на НАТО имат пропорционално-отбранителен характер и са в съответствие с международното право.

Във Варшава северноатлантическите съюзници приеха Обръщение за киберотбрана с цел засилване на киберзащитата на националните мрежи и инфраструктура.

Бе отбелязано, че всяка страна-член носи отговорност за собствената си киберзащита, но НАТО като организация подпомага всячески тази дейност.

Кибератаките срещу НАТО

През последното десетилетие НАТО все по-често става мишена на кибератаки. По-голямата част от целенасочените атаки срещу мрежи на Алианса произхождат от враждебно настроени държави-нечленки.

На практика всеки ден има подозрителни събития от подобен род. Някои от тях биват елиминирани автоматично, но други изискват анализ и адекватен отговор от страна на експертите по киберсигурност на НАТО.

През 2016 г. Пактът регистрира средно по 500 инцидента месечно – с 60% повече в сравнение с 2015 година.

През текущата 2017 г. натовските киберексперти отбелязват по-нататъшно еволюиране и усъвършенстване на кибератаките, които много често са насочени към по-слабо защитени системи като персонални устройства и мрежи, свързани с НАТО, но непокрити от неговата защита.

Възможности за киберзащита на НАТО

Системата за отговор на компютърни инциденти на Алианса /NATO Computer Incident Response Capability – NCIRC/, разположена в Монс защитава собствените мрежи на НАТО 24 часа в денонощието.

Екип от 200 експерти неутрализира инцидентите и осигурява на НАТО своевременен адекватен анализ на киберзаплахите, пред които е изправен.

Централата на НАТО подпомага страните-членки в борбата им срещу киберзаплахите по следните основни начини:

- Обмен на информация в реално време през специална електронна платформа;
- Поддържане в готовност на екипи за бързо реагиране на киберзаплахи;
- Обучение и симулативни упражнения.

В областта на киберзаплахите Алиансът поддържа непрекъснат контакт и обменя информация със съответните структури на Европейския съюз, както и с водещи производители на електронна техника и софтуер.