Били ли са директори на служби обект на натиск на Тръмп
Двама директори на американски разузнавателни служби отказаха да коментират пред Сената дали са били подложени на натиск от президента Доналд Тръмп.
Двамата заявиха пред Комисията по разузнаването на Сената, че смятат разговорите си с президента за поверителни.
Роджърс обаче добави, че по време на службата си като директор на Агенцията за национална сигурност никога не е бил каран да направи нещо незаконно, неморално или нередно.
Коутс заяви, че никога не е чувствал да му се оказва натиск да се намеси с цел манипулиране на разузнавателната информация.
Двама други свидетели, временният директор на ФБР Андрю Маккейб и заместник-главният прокурор Род Розенстайн, отказаха да обсъждат каквито и да било аспекти на свързаното с Русия разследване, отбелязва Асошиейтед прес.
"Имаме специален прокурор, който разследва", заяви Розенстайн в отговор на въпроса за написана от него паметна бележка, на която Белият дом се позова за уволнението на Коми на 9 май.
Обвиненията, че Русия се е намесила в изборите в САЩ, за да помогне на Тръмп да спечели, витаят над републиканския президент от встъпването му в длъжност през януари и заплашват да попречат на политическите му приоритети, припомня Ройтерс.
Федералното бюро за разследване (ФБР) и няколко комисии на Конгреса разследват предполагаемата руска намеса.
На 22 май в. "Вашингтон пост" съобщи, че Тръмп е поискал от служители на разузнаването да помогнат да се спре разследването на ФБР за възможна координация между неговия предизборен щаб и Москва.
Вчера вестникът съобщи, че през март назначеният от Тръмп Коутс е заявил пред свои сътрудници, че президентът е поискал от него да се намеси пред директора на ФБР Джеймс Коми, за да върне фокуса на свързаното с Русия разследване върху бившия съветник по националната сигурност Майкъл Флин.
Очаква се утре Коми да свидетелства по същия казус пред Сената.