5 държави подписаха договора за ”Набуко”
Консорциумът „Набуко газ пайплайн интернешънъл” подписа с транзитните страни, участващи в „Набуко”, споразумения за подкрепа на изграждането на проекта.
Със споразумението се финализира правната рамка на "Набуко". Документът установява благоприятен регулаторен транзитен режим по законодателството на ЕС и Турция, защита на газопровода от потенциално дискриминационно законодателство и законова и административна подкрепа за по-нататъшно осъществяване на проекта, предаде БТА.
Тръбопроводът ще пренася природен газ от Каспийския регион и Близкия изток през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия до австрийския газов център "Баумгартен", а оттам - и за страните от Централна и Западна Европа.
От българската страна документът беше парафиран от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
"С това ние днес казваме "да, проектът Набуко ще се случи", каза Трайков при подписването. Той изтъкна ползите от новия газопровод за енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните доставки в Европа.
"Проектът ще осигури сигурност на доставките за потребителите, надежден пазар за страните, които са източници на природния газ, както и изобилен и предвидим пазар за европейските държави и Турция", подчерта той.
Изпълнителният директор на консорциума Nabucco Gas Pipeline International GmbH, Райнхард Мишек подчерта историческото значение на днешното събитие.
"Това е важен етап след подписването през 2009 г. на споразумението за "Набуко" от гледна точка на завършването на процедурата по изработването на тръжната стратегия, както и на други процедури като договаряния, екология, пътища, инфраструктура и т.н., които трябва да завършат до 2013 г.
Спирайки се на коментарите във връзка с двегодишното отлагане на проекта, той каза, че в етапа на подготовката е било важно гарантирането на източниците на газа, синфронизиране на изпълнителните работи, но че оттук нататък няма да има отлагане.
Повече няма да има отлагане на планираните срокове за реализацията на проекта „Набуко”, заяви ръководителят на консорциума „Набуко” Рейнхард Мичек, предаде ИТАР-ТАСС.
Според него появилата се информация, че стойността на „Набуко” се е увеличила до 12-15 милиарда евро е спекулация.
"Няма причина за промяна на цените. Някои показатели обаче може да се променят. Специализиран екип работи в тази насока. Конкретните цифри ще огласим след като приключат процедурите", допълни Мишек.
Генералният директор на турската енергийна компания Боташ Фазъл Шенел заяви, че компанията ще окаже необходимата подкрепа за намаляване на разноските по проекта. Той подчерта, че нуждите на Турция от газ непрекъснато растат и че в определени периоди компанията ще дава подкрепа на проекта и е готова да сътрудничи в това отношение.
На въпрос има ли колебания по отношение осигуряването на необходимото количество газ за Европа, представителят на немската компания RWE Шефан Йудиш заяви, че "става дума за посрещане на нуждите на Европа от газ за 100 години напред".
Консорциумът "Набуко" планира да започне строежа на газопровода през 2013 година, а първите газови доставки да започнат четири години по-късно.