Първанов подкрепи Борисов за договора с Македония
Президентът (2002-2012) Георги Първанов подкрепи подписването на договора за добросъседство с Македония и изрази несъгласие с критиките на БСП по темата.
"Това може да е един пробив. Това говори, че в Скопие има отворено към България управление, не изключвам и външно влияние към Македония, която иска да стане член на Европейския съюз. Нека веднъж на Балканите външното влияние да има позитивен ефект. Стабилността на всяка страна на Балканите е предпоставка за стабилността на целия регион", каза Първанов.
Относно очакваното на 2 август подписване на Договора за добро съседство с МакедонияПърванов посочи, че трябва да да се спре с разделянето на историята. "Не трябва за Македония да остане - Яне Сандански, за нас Тодор Александров", посочи още той.
По повод искане на депутата от БСП Валери Жаблянов да не се подписва Договорът Първанов коментира, че документът няма да реши проблемите между две страни, но подписването ще сложи начало на подобряване на отношенията. Първанов посочи, че критиките на БСП по темата са по-скоро на принципа "да сме опозиция на всичко".
"Последния път, когато бях в Скопие, си купих един куфар книги. Една от тях беше "Македонските корени на американските президенти". Там бяха написани осем, започвайки от първите двама - Джордж Вашингтон и Томас Джеферсънq до Джордж Буш баща и син", посочи още Първанов.
Той предупреди, че екипът на Бойко Борисов трябва да го подготви добре за визитата на 2 август в Македония, защото това е годишнина от Илинденско-преображенското въстание и то неслучайно се нарича така - защото показва единният характер на това въстание и общите действия на населението в тракийските и мадеконските земи.
Затова и е важно Борисов да знае как да реагира, ако някой обяви празнуването само на "македонската част", а тракийците биват оставени да си "празнуват сами".
"Не бих препоръчал на Росен Плевнелиев да говори за Македония, той пет години не намери време да отиде дотам", каза още предшественикът му на "Дондуков" 2.
Първанов похвали кабинета "Борисов 3", премиера и енергийната министърка Теменужка Петкова за работата им в момента по енергийните проекти - подписването на пътна карта с "Газпром" за транзит на газ чрез "Турски поток" и усилията да се възстанови проекта "Белене", би приветствал и разговори за внос на втечнен газ у нас.
По темата "КТБ" бившият президент заяви, че съдържанието на стенограмите не го е изненадало, но сбирките на "Дондуков" 2 звучали като "седенка". По думите му разпространението на стенограми от президентството не е добра практика и не трябва да се превръща в тенденция, но специално по случая с банката е имало надделяващ обществен интерес.