Каракачанов очаква подкрепа от НС и премиера за казармата
Министърът на отбраната Красимир Карачаканов има уверения от премиера и от парламента, че ще подкрепят предложението за въвеждане на доброволна военна служба.
Красимир Каракачанов заяви пред медиите, че продължава да настоява за връщането на казармата, а въвеждането на доброволна военна служба би било първата стъпка в тази посока. Няма държава, която икономически да е просперирала и да няма армия, допълни министърът на отбраната.
500 години хранихме чужда армия, стига толкова, смята вицепремиерът. Рисковете в света стават все повече и приближават към границите на България, посочи министър Каракачанов.
Според него младите хора в България трябва да имат военна подготовка.
Предложението за първата стъпка към връщането на казармата предвижда да могат доброволно да служат онези млади хора, които желаят да получат подобни знания и умения. Те ще бъдат не кадрови военнослужещи, а доброволни.
Прогнозният срок е 6-9 месеца в зависимост от специалността. Преминалите доброволната служба ще влизат след това в резерва. Това би довело и до решаване на проблема с недокомплекта, защото една част от тях може да харесат и да останат на служба, допълни Красимир Каракачанов, цитиран от БТА.
По негови данни незаетите места в системата на отбраната в национален мащаб са 5500. За проблемите с недокомплекта са отделени 30 млн. лв. от отпуснатите 105 млн. лв., според военния министър.
За да има държава, да се охранява животът и здравето на хората, териториалната цялост на България, трябва да има армия, категоричен е вицепремирът Каракачанов. Той предлага да се въведе швейцарската система по отношение на наборната служба, където армията разчита на голям брой наборници.
Министърът посочи като примери Швеция, Финландия и Норвeгия, които връщат наборната военна служба.
Заплахите към тях са много по-малки отколкото са заплахите към нас, държавите от Южна Европа или Балканския регион, допълни Каракачанов.
В отговор на въпрос за увеличението на заплащането за полицията, военният министър коментира: Смятам за правилно целият сектор "Сигурност"- армия, полиция, служби за сигурност, да бъдат в комплект.
Според Каракачанов не би било правилно да се отпускат пари "само там, където някой вдига шум или прави протест".
Армията по закон няма право на стачки и протести, но това не означава, че има по-малко нужда от полицията, допълни вицепремиерът. Той заяви, че и през следващата година ще има увеличение на заплатите на военнослужещите.
С военен ритуал на пл. "Свобода" в Смолян бе изпратен 35-ият военен контингент, заминаващ на мисия в Афганистан. Контингентът е в състав от 158 военнослужещи. Той включва национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО.
Национален командир на контингента е полковник Георги Маргитин, командир на ротата за охрана е майор Стефан Димов, а помощник-национален командир - полковник Камен Иванов. Непосредствената подготовка, изпити и сертификация са проведени в 101-ви алпийски полк в Смолян, откъдето е и основната част от 35-ия контингент на Въоръжените сили.
АНКЕТА: Да се върне ли задължителната военна служба?