Радев готов да назначи шефа на антикорупционната агенция
Президентът трябва да назначава председателя на Агенцията за борба с корупцията, такава е здравата институционална логика, заяви Румен Радев.
Попитан как оценява антикорупционния законопроект на БСП, който включва и ролята на президента, той отговори:
„Първо, корупцията е изключително важна тема за България. Борбата с корупцията не може да става само с превенция, тя е важна, разбира се, но не по-малко важни са разследването, обвинението и наказанието. Очаквам един комплексен подход, който да включва всички необходими мерки. Относно избора кой да назначава председателя на Агенцията, съгласен съм с предложението президентът да го назначава".
Радев уточни, че не се е произнесъл какъв трябва да бъде точно антикорупционният орган, тъй като това е въпрос на дебати.
„Но здравата институционална логика наистина диктува той да бъде назначаван с участието на президента. Как можем да си представим, че парламентарното мнозинство ще избере този човек и ще бъде ли в състояние той да разследва правителството, ако то е излъчено от същото това парламентарно мнозинство. Няма логика“, каза още държавният глава, цитиран от "Фокус".
Вчера, след среща с главния прокурор Сотир Цацаров, лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че според него не е противоконституционно президентът да назначава шефа на въпросната агенция. Днес Нинова ще разговаря по темата и със самия Радев.
Попитан кой е по-добрият антикорупционен законопроект - на ГЕРБ или на БСП, той отвърна:
„Единият е фокусиран върху превенция и профилактика, а другият повече върху разследване по обвинение. За мен трябва да има такива мерки, които да обхващат всичко това и в един закон, и да има и съответните структури, които да го извършат. КСНС е една платформа, където се търси съгласие. Мисля, че има достатъчно аргументи и огромни обществени очаквания, така че нещата да се случат“.
В отговор на въпрос дали свикването на антикорупционния КСНС, който той насрочи за октомври, е контрамярка срещу забавянето на проектите за модернизация на армията, Радев коментира, че не иска да свързва двете неща по никакъв начин.
„Да, имах такова изявление. Чакам наистина поне едно практическо решение в сферата на отбраната, за да можем наистина да обсъждаме нещо на този Съвет. Не искам да звучи така, че виждате ли обсъждането на антикорупционните мерки е резултат от това, че нищо се предприема в сферата на отбраната. Антикорупционното законодателство, създаването на необходимите структури са изключително важни стъпки и те са безспорен приоритет на дневния ред“, добави той.
И изрази несъгласие с доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на управляващите:
„Това, че болният ще си скъса диагнозата, не означава, че ще оздравее. Мисля, че докладът на служебното правителство беше реалистичен. Този в момента предлага да лекуваме армията със самовнушение. Тук не говорим за вина, а за реалната обстановка, за моментното състояние. Как можем да се движим напред, ако не знаем какво е реалното ни състояние. Трябва да го кажем ясно и откровено. Оттам нататък започва наистина истинската трансформация на въоръжените сили“.