Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет е възможно най-добрия знак към евроатлантическите ни партньори. Това заяви пред журналисти Емил Христов, депутат от ГЕРБ и председател на новосъздадената Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет.

На въпрос дали комисията ще изслуша президента Радев, Емил Христов отговори: „Дори не сме разговаряли за това да търсим президента и да търсим хора от екипа му, но ако се наложи, има хора, изключвам президента, които са работили в работната група. Ще ги потърсим за съдействие”.

По думите му с цел разкриване на обективната истина ще бъде поканен всеки един, включително и тогавашния служебен премиер Огнян Герджиков. Емил Христов коментира още, че с работата на комисията ще бъде даден добър знак към евроатлантическите ни партньори.

„След края на тази комисия, когато свършим работата си нека всички да се надяваме, че изводите, до които ще стигне комисията и предложенията, които ще изпратим до Министерски съвет и Министерство на отбраната ще изчистят всякакви съмнения и ще възстановим доброто име на България като надежден партньор”, допълни още Христов.

Според него работата на комисията не би трябвало да навреди и на процедурата за придобиване на изтребители.

Не искаме комисията „Грипен” да бъде превърната в трибунал. Това заяви народният представител от „БСП за България” Жельо Бойчев и член на комисията.

Според Филип Попов, народен представител от левицата и също неин член, не трябва да се излиза извън мандата на комисията. „Мандатът й е да се изследва процедурата, законосъобразността, а не да се коментират какви самолети ще се купуват”, обясни Попов.

„Създаването на тази комисия е опит да се нанесе удар срещу президентската институция”, обясни Филип Попов. Той каза също, че на практика цялата процедура е стартирала по времето на Борисов.

„Затова ние виждаме в нея чисто политически момент с нейното създаване. Тя обаче може да доведе до прекратряване на процедурата по избора на нов самолет, защото е в ръцете на настоящия Министерски съвет”, допълни той.

Парламентарната комисия за разследване на избора на нов боен самолет проведе първото си заседание. Тя беше създадена през миналата седмица, за да провери имало ли е натиск върху работната група и служебното правителство при класирането на офертите за доставка на изтребители.

На първо място експертите поставиха шведската оферта за „Грипен”, а португалската оферта за изтребителите Ф - 16 беше декласирана.

Работата на комисията ще бъде открита и заседанията ще бъдат закрити когато се гледа класифицирана информация.