По данни на Асошиейтед прес, става дума за шест сорта картофи, произвеждани от компанията "Симплот" от щата Айдахо, а също за два сорта ябълки на канадската компания "Оканаган", предаде БНР.

Една от най-големите в САЩ и в света вериги за бързо хранене - МакДоналдс, която беше партньор на производителя на картофи, вече съобщи, че не възнамерява да използва генно-модифицирани зеленчуци.

МакДоналдс в САЩ не купува ГМО картофи и няма планове да променя политиката си по въпроса, се посочва в декларация на компанията, цитирана от АП.

Американската компания "Монсанто" е един от най-големите производители на ГМО-храни в света. Нейната царевица МОН 810 е едиствената ГМО-култура, разрешени за отглеждане на територията на ЕС. До 2013 г. другата бе картофът Амфлора на BASF, използван за производство на нишесте.

Осем страни от ЕС - България, Франция, Германия, Люксембург, Австрия, Унгария, Гърция и Полша - поддържат предпазни клаузи, които забраняват на тяхна територия отглеждане на култури от двете ГМО насаждения, разрешени за отглеждане в ЕС.

През януари т.г. Европейският парламент прие ново законодателство, което позволява на европейските държави да ограничат или забранят изцяло отглеждането на генно-модифицирани култури (ГМО) на тяхна територия, независимо дали това е позволено на европейско ниво.