Вековните букови гори в Балкана стават обект на ЮНЕСКО
Вековните букови гори на резерватите в Национален парк "Централен Балкан" стават част от сериен обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
С декларацията участващите държави се ангажират да създадат интегрирана система за управление на серийния обект, която да гарантира неговата защита. Серийният обект беше одобрен от Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО на 41-ата му сесия в Краков през юли 2017 г. Той включва 78 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави.
България участва в номинацията с най-представителните букови гори в деветте резервата, разположени на територията на Национален парк "Централен Балкан" - "Боатин", "Царичина", "Козя стена", "Стенето", "Соколна", "Пеещи скали", "Стара река", "Джендема" и "Северен Джендем", които вече са в списъка на ЮНЕСКО.
Разширеният сериен обект (досега той обхващаше само територии в Германия, Украйна и Словакия) представлява изключителен пример за незасегнати, комплексни гори в умерения пояс, които демонстрират разпространението на европейския бук от последната ледникова епоха до днес.
Уникално за обекта е и големият брой участващи държави - прецедент в историята на Конвенцията за опазване на световно наследство.
Включването на България в него е поредно признание за уникалността на българската природа и традициите в нейното опазване, пише в съобщението.