Това каза в интервю за БНР д-р Димитър Димитров, директор на "Обществено здраве" в Министерството на здравеопазванетo, цитиран от КРОСС.

В промените в Закона за здравето, в сила от 1 юни, е записано, че се забранява пушенето в заведения, нощни барове и в помещенията с обособени работни места, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение. По изключение ще се допуска пушене в обособени помещения на летищата. Няма да може да се пуши на стадиони, детски площадки, прилежащи терени и тротоари на детски ясли, градини и училища, ученически общежития, на места, където има детски и ученически мероприятия. 

По думите на Димитров, тъй като решението е било очаквано, във ведомството имат готовност за провеждане на масови проверки и налагане на глоби.
„За граждани, които нарушават забраните за тютюнопушенето, глобите се увеличават от 300 до 500 лева за първо нарушение и от 500 до 1000 лева за второ нарушение.
За едноличните търговци глобите се повишават от 1000 до 1500 лева, а за второ нарушение от 1500 до 3000 лв. Най-големите глоби са предвидени за юридическите лица, за фирмите. Те са от 3000 до 5000 лева за първо нарушение и за повторно от 5000 лева до 10 000 лева", обясни Димитров.

На  стадионите, когато там се провежда спортно мероприятие, ще бъдат провеждани тематични проверки със съдействието на МВР, като предстои да се обмисли стратегия за ефективно прилагане на закона в този случай, каза още той.

Около 200 души се събраха на 13 май в центъра на София на протестен хепънинг срещу въвеждането на пълната забрана за пушене на закрити обществени места.