Това съобщи на брифинг в парламента депутатът от партията и председател на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов.

„Това наше искане основаваме на чл. 12 ал. 1 т.4 от Закона за КС и смятаме, че то съответства на изискванията. Истанбулската конвенция е подписана, но все още не е ратифицирана от Народното събрание. Произнасянето на съда ще даде един водещ правен ориентир за обществения дебат за конвенцията и ще бъде полезно”, каза той.

По думите му така КС ще може да отговори и на един от критичните по дебата въпроси, свързан с чл. 46 ал. 1 от Конституцията, която регламентира брака като доброволен съюз между мъж и жена.

„Смятаме, че произнасянето на КС до голяма степен ще преодолее и негативната нагласа и спекулациите, които битуват в този обществен дебат”, добави Кирилов.

Той уточни, че вече е започнало събирането на подписите и подготовката на мотивите за искането, като подчерта, че нямат намерение да променят Конституцията. Обясни обаче, че ако КС обяви, че конвенцията противоречи на Конституцията, има две хипотези - да се промени Конституцията и да се приеме конвенцията; или да не се пипа Конституцията, но да не се приеме конвенцията.

Колегата му Тома Биков пък допълни:

"ГЕРБ няма да се откаже от християнските ценности. Нямаме нито скрити, нито открити намерения за въвеждане на гейбракове, нито 3-и, 4-и или 5-и пол. Най-главната цел на конвенцията е да се справим с домашното насилие".

Той изрази надежда, че БСП няма да действат повече в "невротична среда".

Междувременно от левицата заявиха категорично, че не се отказват от искането си за референдум за конвенцията, но редактират първоначално формулирания въпрос.


АНКЕТА: Какви са причините за раздора около конвенцията?