Това заяви кандидатът за главен прокурор Галина Тонева по време на изслушването си от Висшия съдебен съвет (ВСС).
Днес съдебните кадровици избират наследник на Борис Велчев.

Тонева бе попитана от членовете на съвета за декларираните доходите на семейството й, предаде „Фокус”.
"Моите и на съпруга ми годишни доходи за 2011 г. са общо за над 80 000 лева – 60 000 лева мои, около 4000 допълнителни доходи от рента и хонорари, получих пари от баща ми, който почина, и доходите на съпруга ми. Разходите по кредита, който имаме, са 25 000 лева, за нас остават 55 000 лева", каза Тонева.
Тя уточни, че съпрутът й е адвокат и работи по наказателни дела, няма партньори, работи самостоятелно и винаги се е стремял да поема такива дела, че да не поставя под съмнение нейната професионална репутация.

Относно жилището, което семейството има в Балчик, тя каза, че това е родният град на нейната майка и там е пораснала като дете.
"Това наистина е крайморски град, но той има стара част край морето, но има и друга част, известна като Кварталът и се състои от хора, които са се преселили в този град - военнослужещи и посещаващи шофьорска школа на военни. Те бяха освободени и обявиха жилищата си за продан. Това са стари панелни блокове на над 50 г. Тогава настъпи свръхпредлагане и по тази причина ние сме закупили жилището на тази цена. Мога да поканя всеки един, който желае, да дойде и да види какъв е този морски имот. Той е далече от морето и не е удобен, каза Тонева. 

Относно двата парцела в село Божурек, община Каварна, които семейството притежава, Тонева каза: „Божурек е село до морето между Балчик и Каварна, но двете половинки от декар, които имаме, са на скат, който няма инфраструктура и дори не се знае кой парцел на кого е. Купен е на цена, която беше определена от общинската администрация”.

При излагането на своята концепция Тонева изтъкна като основен проблем на прокуратурата натовареността, предаде БТА. За справянето с този него трябва да се върви към декриминализация на голяма част от престъпленията и преминаване към глоби, както и към разтоварване на прокурорите от доклади, отчети и справки, каза тя. Тонева смята също, че щатът на администрацията на прокуратурите е доста разширен и трябва да бъде оптимизиран, а в същото време следователите да бъдат включени по-активно в разследването.

Тя подчерта, че трябва да се променят мерките срещу корупцията в прокуратурата, които сега не са достатъчни.

"Една от първите ми стъпки, ако стана главен прокурор, ще бъде да бъде направена пълна ревизия и проверка на делата, довели до осъждане на прокуратурата. Тази година 4,9 млн. лева са дължимите суми за обезщетения на пострадали лица. Тази сума е натрупана и от предходни години от неизплащани обезщетения", изтъкна Тонева и предположи, че най-вероятно има пренасочване на средства от бюджета.
Именно заради тези дългове прокурорите няма да получат коледни бонуси, стана ясно преди дни.

Вероятно ще се наложи образуване на нови наказателни производства по делата на Юрий Ленев (оправданият по делото за убийството на Андрей Луканов, който осъди България - б.р.) и за смъртта на Тодор Тодоров – Чакъра (държавата бе осъдена и заради полицейската операция през 2003 г.- б.р.), заяви още Тонева.
"По случая Чакъра има решение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург за нарушаване правото му на живот. Трябва да изчакаме решението да стане окончателно. Възможно е да бъде възобновено производство за по задълбочено разследване на полицейско насилие. Същата е хипотезата и по делото на Ленев, защото темата изтезание не е била предмет на разследване у нас, но също сме длъжни да изчакаме окончателно решение и да вземем конкретни мерки", каза прокурорката.

Членът на ВСС Камен Ситнилски представи Галина Тонева с думите: „По-доброто отношение на ЕС към прокуратурата се дължи и на Тонева. Тя има управленски и организационен опит, който ще бъде необходим на всеки, който стане главен прокурор. Едно е да си добър прокурор, друго е да си добър ръководител – г-жа Тонева притежава тези качества. Във всяко отношение тя отговаря на високите изисквания, които поставихме както ние, така и обществото”.

По-рано ВСС изслуша другия кандидат - Борислав Сарафов, който заяви, че прокуратурата се е провалила в борбата с корупцията и се закани да уволнява прокурорите, които не работят, а клюкарстват.

Предстои изслушването на Сотир Цацаров, който бе подкрепен от премиера и вътрешния министър.

Изслушването на всеки кандидат отнема около 3 часа, така че гласуването се очаква чак довечера.

ИЗБРАНО