Европейската комисия съобщи днес, че е изпратила 15 мотивирани становища на България, Кипър, Испания, Люксембург, Холадния, Румъния, Словакия и Естония, за да ги прикани настоятелно да спазят правното си задължение за прилагането в националните им законодателства на директивите за електроенергията и природния газ от третия енергиен пакет, съобщи БТА. Посочените държави имат срок от два месеца, за да предприемат мерки, а ако не спазят задължението си, ЕК може да заведе иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.

Комисията смята, че в България прекъсваем капацитет с възможност за обратно подаване (известно също като „обратен поток“) не се предлага във всички точки на междусистемно свързване.Това е необходимо условие за навлизането на нови доставчици, подчертават от Еврокомисията, като припомнят, че всички участници на пазара трябва да имат равен достъп до газопреносните мрежи.

Вчера в интервю за вестник руският премиер Путин призова Европа да се откаже третия енергиен пакет, който забранява на доставчиците на енергия да притежават преносните и мрежи. В замяна на това Путин предложи Русия да се включи в единна европейска енергийна политика.

Всички в ЕС трябваше да въведат директивата до 3 март 2011 г., се отбелязва в съобщението. Отварянето на енергийните пазари е от съществена важност за конкурентоспособността на икономиката на ЕС, пише в мотивите си комисията. Ефективният, взаимосвързан и прозрачен вътрешен енергиен пазар в Европа ще предложи и на потребителите избор между различни дружества, доставящи природен газ и електроенергия, и ще направи пазара достъпен за всички доставчици, се допълва в съобщението.

В посочената група страни Естония не е внесла информация по отношение на директивата за природния газ, а останалите не са информирали комисията за никакви мерки за прилагане на двете директиви.

През февруари 2011 г. държавните и правителствени ръководители на ЕС обявиха нуждата от завършване на вътрешния енергиен пазар до 2014 г., отбелязва ЕК. Своевременното и пълно прилагане на европейското законодателство за единния пазар на природен газ и електроенергия в националните нормативни уредби е от съществена важност за постигането на тази цел, се посочва в съобщението. Комисията добавя, че третият енергиен пакет съдържа важни разпоредби за правилното функциониране на енергийните пазари, включително нови правила за отделянето на мрежите, за укрепване независимостта и правомощията на националните регулаторни органи, и правила за подобряване на дейността на пазарите на дребно в интерес на потребителите.

"Проблемът е изцяло вътрешен. Той стои от доста време и е крайно време да
бъде решен от компетентните институции". Това каза в коментар за решението на ЕК външният министър Николай Младенов, който е в Брюксел. "От моя гледна точка той е по-скоро технически и е въпрос на изработването на съответните правни механизми, за да може да се приложат директивите", посочи пред журналисти той.
ИЗБРАНО