ЕК заплаши България със съд за газов монопол
България остава да изпълни малка част от изискванията на ЕК за интегриран пазар на природен газ, които са свързани с промяна в някои условия на транзитните договори с Газпром. По-рано комисията посочи, че ще даде България на съд заради неспазване на правилата за газовите пазари.
Наказателната процедура срещу България е в ход от 2009 година, като през това време правителството работи активно за въвеждане на изискванията на Третия енергиен пакет и либерализиране на пазара. Страната ни в голяма степен е изпълнила изискванията, с изключение на принципите в транзитните договори с Газпром, сключени през 2006 година.
Започналата съдебна процедура срещу България е по повод въвеждането на изискванията на Третия енергиен либерализационен пакет и по-конкретно – на регламента за условията за достъп до газопреносните мрежи. Документът изисква всяка държава да осигури равнопоставен достъп на трети страни до мрежата си и по този начин да гарантира конкуренцията на пазара, съобщиха от МИЕТ.
Неспазването на правилата в България означава, че потребителите са лишени от възможността да получат оферти от други държави-членки, тъй като мрежите не са достатъчно интегрирани, смята ЕК. Тя отчита известен напредък по отстраняване на слабостите, но го определя като недостатъчен, затова внася случая в съда на ЕС.
Същото решение беше взето и за Румъния, където има аналогичен проблем.
Днес стана ясно също, че българското правителство ще търси промяна на някои от условията по транзитните газови договори с "Газпром", където е необходимо, за да бъде страната ни напълно адекватна на европейските изисквания за свободен и конкурентен газов пазар.
Подобна съдебна процедура на предишен етап е имало срещу Полша и Словакия, като Полша е използвала подкрепата на комисията при предоговарянето на новите договори за доставка на природен газ с руската страна, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.