Ердоган: Повечето турци не искат в ЕС, само си губим времето
Президентът Ердоган отново декларира в интервю за Би Би Си, че Турция не смята ЕС за абсолютна необходимост. "Метежникът" Гюлен е готов да се върне в Турция.
"Ако ЕС каже просто 'Няма да можем да приемем Турция в ЕС", това ще ни успокои. Тогава ще задвижим нашия план B, план C. Европейският съюз не е абсолютна необходимост за нас... ," каза Ердоган.
Европейският парламент прие миналата седмица годишен доклад на докладчика за Турция Кати Пири, в който се предлага замразяване на преговорите за членство.
Анкара заяви, че вотът, който няма обвързващ характер, е опит да се саботира положителният климат, който се наблюдава напоследък в преговорите между блока и Турция.
Ердоган напомни за първия си мандат като премиер, когато ЕС е хвалел Турция по време на лидерските срещи на върха за извършването на "тиха революция".
"Сега същият този ЕС не само не ни кани вече на лидерските срещи - но и ни губят времето. Това е ситуацията в момента", каза турският президент.
Според Ердоган повечето турци вече не желаят да се присъединят към ЕС, като смятат, че съюзът се отнася неискрено към страната им. "Въпреки всичко това ние ще продължим да бъдем искрени към ЕС още известно време. Ще видим какво ще ни донесе това", каза той.
Относно кризата в Персийския залив Ердоган каза, че Турция не е страна в него и че тя иска да насърчи диалога и мира в региона.
"Бързаме да намерим решение тук. Турция никога не подкрепя това мюсюлмани да убиват мюсюлмани в този регион. Не искаме да виждаме мюсюлмани да се бият с мюсюлмани. Омръзна ни от това", каза Ердоган.
Президентът добави, че Турция плаща сурова цена заради случващото се в Йемен, Либия, Палестина и Сирия и затова не приема блокадата на Катар.
Гюлен не възнамерява да избяга от САЩ в Канада, за да избегне екстрадиция
Ислямският проповедник Фетхуллах Гюлен, обвиняван от Турция за неуспешния опит за преврат в страната преди една година, заяви, че не възнамерява да избяга от САЩ и е съгласен да бъде екстрадиран, ако Вашингтон приеме искането на Анкара.
В интервю за Ройтерс 79-годишният Гюлен отхвърли твърдение на турското правителство от февруари, че той се готви да избяга в Канада, за да избегне екстрадиция.
Проповедникът осъди консолидирането на властта от страна на Реджеп Тайип Ердоган и конфискуването на медии, сравнявайки турския президент с диктатор. Той призова администрацията на американския президент Доналд Тръмп и европейските правителства да направят повече, за да насърчат възстановяването на политическите свободи в Турция.
Ако Ердоган чуе "силен глас от САЩ или ЕС, ЕП, Брюксел, който заявява: "Това, което правите е грешно... съдебната ви система не работи", тогава може би той ще промени позициите си", каза духовникът.
По повод опита за преврат в Турция, извършен на 15 юли м.г. от фракция в армията, Гюлен каза, че никога не е подкрепял "преврат или сваляне от власт". Анкара твърди, че Фетхуллах Гюлен е организирал пуча в Турция чрез мрежата си от поддръжници в държавните структури.
Поддръжниците на Ердоган остро критикуват Гюлен, но той е отбягван също и от голяма част от опозицията, която подозира мрежата му, че в продължение на десетилетия е участвала в заговори за подкопаване на светския характер на републиката.