Трите големи ТЕЦ-а от комплекса "Марица-Изток" ще търсят заедно консултант, запознат с европейските екологични норми, който ще трябва да направи оценка на допълнителните разходи или инвестиции за модернизиране на централите. Този анализ ще е необходим и ако решат да поискат отлагателен период за прилагане на новите екологични изисквания. Това съобщи по БНР Иван Цанков, изпълнителен директор на "Ей И Ес - България", собственик на една от централите в "Марица-Изток".

“Понеже в момента в България няма разработени детайлни методики за това точно как се смятат ползите за обществото, с колегите от "Марица-Изток 2" и "Контур Глобал" сме в процес да ангажираме заедно европейски консултант с опит в изчислението точно на тази част от това уравнение, за да можем всички ние да знаем какви биха били евентуалните ползи за обществото и инвестициите, които би следвало да се направят”, обясни той.

По думите му, ако се окаже, че допълнителните разходи или инвестиции, които инсталациите трябва да направят, са много по-големи или са несъразмерно по-големи, отколкото са ползите за обществото, това ще бъде условие Изпълнителната агенция по околна среда да даде евентуално такова изключение на съответната инсталация – да отложи във времето или безсрочно да се освободи от прилагането на новите екомерки.

Иван Цанков уточни, че въпреки възможността за безсрочно отлагане всеки път, когато има изменение в еконормите, съответните инсталации трябва отново да доказват, че изпълняват тези критерии за безсрочно отлагане.

“Това не е нещо, което се дава сега, веднъж и завинаги и повече инсталациите нямат отношение към този проблем”, посочи той.

Новите екологични изисквания на Европейската комисия към ТЕЦ-овете бяха приети през април. Те поставят централите пред три възможности: да не направят модернизация и да затворят, да направят модернизация и вложените инвестиции да доведат до поскъпване на тока, или да поискат дерогация с временна отсрочка за прилагане но новите екоизисквания, като докажат, че стойността на модернизацията не би могла да компенсира ползите за обществото.

От началото на седмицата тече шестмесечният срок, в който големите централи трябва да представят в Изпълнителната агенция по околната среда документите, ако ще искат дерогация.

Предварителната оценка на реномирана консултантска компания, ангажирана от европейска фондация за климата, от тестовете, проведени във всички държави-членки на ЕС, колко ще струва да се приведат всички инсталации към новите екологични изисквания, сочи, че сумата за България е около 1,2 млрд. евро и с това нашата страна се класира на четвърто място в Европа като максимален размер на инвестициите за влизане в съответствия след Полша, Чехия и Румъния.

Според Иван Цанков ако трябва да се иска дерогация, което означава, че инвестиционните разходи ще са много по-големи от ползите за обществото, ще се върви към безсрочна дерогация - безсрочно отлагане, което означава тези нови норми никога да не се прилагат за инсталациите в България.

„В момента правим детайлни анализи дали ще можем да постигнем новите завишени критерии. Ако новите стойности не могат да бъдат постигнати с наличната технология, това означава, че всички засегнати инсталации трябва да направят допълнителни разходи. Всеки ТЕЦ трябва да поиска дерогация от съответния европейски орган, не може анблок всички централи или инсталации да го направят“, коментира той.

Изпълнителният директор на "Ей И Ес – България" е на мнение, че няма да се стигне до затваряне на централите, които са ключови за функциониране на електроенергийната система на България.

Цанков отрече, че ще има поскъпване на тока, което хората няма да могат да си позволят, като това ще се постигне с бъдещата дерогация.