Страни от ЕС връщат мигранти в Гърция
Съюзниците от ЕС започват да връщат в Гърция мигранти, които са влезли на територията на съюза след март тази година и са поискали политическо убежище.
Според изданието само Берлин е изпратил близо 400 искания за връщане на мигранти с цел въпросът за политическото им убежище да бъде решаван на гръцка територия.
Подобни искания били получени и от Великобритания, Холандия, Норвегия и Франция.
Гръцкият министър за миграционната политика Янис Музалас потвърдил за вестника, че гръцките власти вече са започнали оформянето на документите и очакват първите върнати бежанци да пристигнат през септември.
Той казал още, че връщането на мигрантите ще започне със "символичен брой" в знак на солидарност с другите европейски страни, тъй като Гърция е приела вече толкова много мигранти и е подложена на такъв голям натиск, че приемането на допълнителен брой бежанци ще се окаже просто "трагедия" заради икономическата ситуация в страната.
Министърът заявил, че няма представа къде ще бъдат настанявани връщаните мигранти и дали някога ще могат да напуснат Гърция.
"Гардиън" посочва, че според източници от ЕС, пожелали анонимност, приемането на бежанци в Гърция не подлежи на преговори, защото страната е членка на ЕС и получава съответно финансиране от Брюксел.
Досега ЕС е предоставил на Гърция над 1,3 милиарда евро за справяне с миграционната криза за периода от 2014 до 2020 г. Според някои оценки в страната в момента има над 60 хиляди мигранти.
Нова вълна от бежанци и мигранти залива Гърция през последните дни. Потокът е най-вече към островите в североизточната част на Егейско море.
Изданието Та неа цитира източници от гръцката брегова охрана, които смятат, че добрите метеорологични условия са само едната страна на проблема, а другата, се свеждала до това, че Турция е отворила "кранчето", тъй като от миналия петък до понеделник по гръцкото крайбрежие са пристигнали 633 мигранти и бежанци, което показвало, че каналджиите отдавна са били готови за този момент,