В неделя той вече изразил подобна готовност, предизвиквайки вълна от предупреждения от институциите на ЕС и страните членки.

Върховният представител по въпросите на външната политика на ЕС Федерика Могерини бе категорична: „Нека бъда достатъчно ясна… никоя страна не може да стане член на ЕС, ако въведе смъртното наказание“.

"Неприемливо" нарече евентуално възстановяване на екзекуциите в Турция австрийският външен министър Себастиан Курц.

Лично германският канцлер Ангела Меркел е казала на Ердоган, че Германия силно се противопоставя на връщането на смъртните присъди в Турция, че подобна стъпка ще попречи на членството на Турция в ЕС. Това съобщи говорителка на германското правителство, цитирана от Ройтерс.

В телефонен разговор Меркел е призовала турския държавен глава да остане верен на принципите за върховенството на закона при действията на държавата спрямо участниците в опита за преврат.

Но вчера Ердоган потвърди намерението си - първо пред привърлженици в Истанбул, после в цитирано от БТА интервю за Си Ен Ен. В него той определи неуспелия преврат като престъпление и държавна измяна.

"Но, разбира се, за да бъдат предприети действия за това (връщането на смъртното наказание) под формата на конституционна мярка, ще е необходимо решение на парламента. Следователно лидерите ще трябва да се съберат, да го обсъдят", каза той в това първо свое интервю след опита за преврат.

"Ако те приемат да го обсъдят, тогава аз като президент ще одобря всякакво решение, което бъде взето от парламента", заяви Ердоган.

Ердоган каза, че турският народ иска да бъде възстановено отмененото през 2004 г. смъртно наказание и да бъде наложено на участниците в опита за преврат, предаде Ройтерс.

"Хората по улиците го искат. Хората са на мнение, че тези терористи трябва да бъдат убити. Защо да ги държа и да ги храня в затвори през идните години, това казват хората", каза президентът.

Той рязко отхвърли твърдението, че опитът за преврат може би му дава претекст за репресии:

"Искам да знам как изглеждат репресии от Тайип Ердоган. Това е клевета. Ако Тайип Ердоган беше потисник, нямаше да получи 52 процента от гласовете на президентските избори".

По думите му до няколко дни Турция ще подаде пред САЩ официално искане за екстрадиция на духовника Фетхуллах Гюлен, когото Ердоган обвинява за опита за преврат.

Пред Си Ен Ен турският президент каза също, че без малко е щял да бъде убит в опита за преврат, предаде "Фокус".

„В Мармарис се проведе операция срещу мен. Двама от моите охранители бяха убити. Ако се бях забавил с още 10-15 минути, щяха да ме убият или вземат в плен“, каза президентът. Той добави, че е бил в Мармарис на почивка със семейството си.