Готови сме да помогнем на Украйна и на страните от Централна и Източна Европа в полето на енергийната сигурност и за диверсификация на източниците на енергия.

Това заяви на съвместна пресконференция с британския премиер, Дейвид Камерън, президентът на САЩ Барак Обама след приключването на двудневното заседание на Г-7 в Брюксел, предаде БТА.

С Дейвид сме решени да съдействаме за повишаването на сигурността на нашите партньори в НАТО от Централна и Източна Европа, допълни Обама.

Русия бе изключена от Г-8 заради кризата в Украйна, Русия трябва да признае новоизбрания украински президент Петро Порошенко и да влезе в диалог с украинското правителство.

Москва има отговорността да убеди отцепниците да сложат оръжие и да започнат разговори с украинското правителство, заяви Обама.

Достигнали сме до точка, в която президентът Владимир Путин може да се върне към международното право. Той може да преговаря с Порошенко. Новият украински президент осъзнава необходимостта от отношения с Русия.

Путин трябва да използва този момент и да признае Порошенко като законния държавен глава на Украйна.

Ако го направи, възможно е да помислим да възстановим диалога, в противен случай ще предприемем допълнителни действия.

Той поясни, че се подготвят по-тежки и по-широкообхватни санкции срещу Москва, които да имат по-голямо отражение върху Русия и възможно най-малко въздействие върху Европа.

Надявам се да не стигнем дотам, напоследък президентът Путин прие някои по-добри решения, коментира Обама.

Президентът на САЩ заяви, че несъмнено ще се срещне с Путин в петък във Франция.

Ако имаме възможност да говорим, бих му казал отново, че Русия има интерес от това, което се случва в Украйна, там да има мир, както и че подкрепата и насърчаването на отцепниците е незаконно.

Това, че Путин не отхвърли резултата от изборите в Украйна, може да показва, че Русия поема в нова посока, но ще съдим по действията, а не по думите, коментира Обама.