Тези пари са част от общата сума 578,5 милиона евро, които Европейската комисия иска от 19 страни в Европейския съюз да възстановят в общия бюджет заради нередности при изплащането на помощи по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП) през годините след 2006 г., съобщи БТА.

Неправомерно използваните средства от България се искат обратно заради неефикасна система за идентифициране на селскостопанските парцели, както и на "географска информационна система".
Тези системи се използват за кадастрални нужди или за идентифициране на парцелите, за чието обработване стопаните получават помощи.

Сред 19-те страни, които трябва да връщат европейски средства заради нарушения при прилагането на ОСП на Европейския съюз, безспорно най-големият нарушител е Гърция. Тя трябва да връща заради различни нередности 347,5 млн. евро.

Брюксел иска от Атина 210,9 милиона евро за слабости в системата за идентифициране на парцелите и недостатъци при контрола върху разходите през 2006 г. за обработваемите площи, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
"Ние не пестим усилия, за да осъществяваме възможно най-добрия контрол върху разходите за земеделие, за да сме сигурни, че парите на данъкоплатците не се използват недобросъвестно", подчерта еврокомисарят по земеделието Дачиан Чолош. Проблеми са констатирани в производството на стафиди и в овцевъдството.

През февруари Брюксел сезира съда заради незаконните държавни помощи на Атина за стотици гръцки компании под формата на данъчни облекчения.

Румъния също ще трябва да възстанови немалка сума в европейския бюджет - 41,7 милиона евро, изплатени неправомерно през 2008 г. ЕК иска от Португалия  обратно повече от 40 милиона евро.

Други страни членки, които трябва да връщат по-малки суми, са Дания, Франция, Германия, Унгария, Италия, Ирландия, Литва, Полша, Словения, Испания, Швеция, Холандия и Великобритания.

Министерството на земеделието и храните работи по намаляване на размера на наложените от ЕК санкции по директните плащания на площ, съобщиха от ведомството.
Оттам взели всички мерки да отстранят пропуските в прилагането на директните плащания за 2007 г., за да не се допуснат нови глоби.

"Най-важната стъпка е обновяването на Системата за идентификация на земеделските парцели чрез изготвянето на нова орто-фото карта на страната. През 2007 г. България за първи път приложи схемите и мерките за директно подпомагане, финансирани от ЕС, и на това се дължат част от допуснатите пропуски", обясняват от министерството.
Още през февруари станало ясно, че ЕК ще наложи санкция за 2007 г., след това били използвани всички законови възможности тя да бъде опростена или намалена.