Това заяви директорът на Националния център по наркомании Пламен Попов пред БНТ.

Инспектор Петьо Петков от сектор „Наркотици“ към СДВР допълни, че веществата се доставят от страни в ЕС и са в малък грамаж, така че проверката и засичането им е почти невъзможна.

Употребата на наркотици от типа на т.нар. „китайски чай“ води до желания наркотичен ефект, но имат сериозни физически и психически последствия, обясни директорът на Националния център по наркомании. Той подчерта, че в Европа са регистрирани смъртни случаи вследствие на употребата на тези наркотици.

Той призова родителите да избягат от стигмата да търсят помощ за психически заболявания и проблеми със зависимостите.

Приеманите интоксикирани пациенти първоначално показват нормалните белези на наркотична безпомощност, последвани от повишена агресия и психоза, която може да завърши фатално, предупреди Попов.

Според Петьо Петков от сектор „Наркотици“ към СДВР практиката показва, че родителите на децата, които употребяват и разпространяват дрога, обикновено научават последни за наклонностите на децата си.

"Децата се укриват добре, ако разпространяват. В други случаи родителите знаят, че децата им разпространяват наркотични вещества и ги прикриват", допълни Петьо Петков.

Той допълни, че СДВР ежедневно задържа заподозрени в разпространение на наркотици, но отбеляза, че при малолетните разпространители тази дейност е най-често индивидуална и неорганизирана.

По отношение на симптоматиката в резултат на тази дрога Пламен Попов обясни, че децата често показват симптоми на зависимост - повишена нервозност, чувствителност към светлина. Тези симптоми обаче може да се сбъркат и с нормални за пубертета състояния.

"Проблемът с лечението е в цяла Европа. Самите педагози могат да алармират първи, ако има подозрения", каза Пламен Попов.

Той подчерта, че е трудно зависимостта и поведенческите проблеми при употребата на дизайнерска дрога да се поставят в една рамка. Той допълни, че може да мине доста време, преди да се появят явни поведенчески проблеми.

Специалисти твърдят, че предпочитаната от учениците нова дрога, наричана от тях "китайски час", предизвиква силна възбудимост, заради амфетамина, с който се обработват листата на чая. Ако имащи проблеми със сърцето тийнейджъри пушат от този "китайски чай", могат да получат инфаркт или поражения на бъбреците и белите дробове. Някои са припадали или са стигали до опит за самоубийство от тези чайове.

Една от версиите за загадъчната смърт на дванадесетокласник от врачанското село Борован миналия месец е именно употреба на дизайнерска дрога. Твърди се, че часове преди да издъхне в съня си 18-годишният Кристиян Братоевски пушил от модерния "китайски чай". Наркотикът му дал негов приятел, който се снабдявал с нея от Бяла Слатина.