Това коментира бившият финансов министър Симеон Дянков, след като миналата седмица депутатите гласуваха окончателно бюджета за 2018 г.

По думите му може догодина да стигнем до 5% икономически ръст т.е. допълнително 5-7 млрд. лева, но според него това се дължи на общия растеж на Европа. Това е бюджет, по-голям от целия бюджет за образование, твърди Дянков. Той даде за пример Чехия и Прибалтийските републики, където растежът е по-висок, отколкото у нас.

Ексминистърът припомни старата икономическа максима, че страните обикновено са в цикъл на 7 г. растеж и 7 г. спад.

В началото сме на цикъл от добри икономически години, но това трябва да се използва, подчерта Дянков.

Според него годината е добра, но е добра в няколко големи градове, а в останалата част на България не се усеща.

Трябва правителството да се замисли за регионални политики – да се гледат статистиките от кои области хората излизат най-много в чужбина. Това са Разград, Враца, Видин, Ловеч и Плевен, заяви още Дянков, визирайки данните на НСИ за третото тримесечие.

Каквито и магистрали да строиш, тези хора няма да се върнат. Като се стигне до един етап, в който няма да има достатъчно хора, каквото и да правиш тогава, няма значение, предупреди той повод липсата на конкретни политики за стимулиране на икономически растеж. Трябва мислене по региони, категоричен беше той, като посочи, че е време Народното събрание да поеме водещата роля.

Прогнозата на Дянков е, че за България предстоят 3-4 добри години в икономическо естество и не бива те да бъдат пропилени.

Като "дребни закачки" определи действията на БСП по отношение на Бюджет 2018 Симеон Дянков, имайки предвид решението на червените да дадат бюджета на Конституционния съд, защото не се намериха пари за ремонт на "Александър Невски" и Зографския манастир.

Политически ще се говори много, ще има големи лозунги, но нищо няма да се случи – така Дянков коментира темата с ревизията на приватизацията. Той смята, че правителството на Бойко Борисов сега има ресурс и възможност да управлява по-добре и да не бъдат обвинявани тези, които са били преди политически с нас. Има база политиците да са си научили урока и да не ползват такива грешни схеми, каза бившият вицепремиер относно т.нар. картели в определени сектори, като например строителството на големи инфраструктурни проекти.

Още преди година Дянков алармира, че една конкретна фирма държи монопол върху строителството на АМ "Хемус" и тогава конкурсът бе спрян.

Все още нямаме реални действия по строителството на магистралата, каза бившият вицепремиер.

Относно здравеопазването Дянков изтъкна, че всяка година се наливат още пари за здраве и положението не се подобрява – сега още 400 млн. лева, а от началото на кризата т.е. вече осем години, общо 2,5 млрд. лева.

Бившият вицепремиер и финансов министър не е съгласен с мораториума върху плащанията от НЗОК за нови лекарства и терапии – това трябва да е медицинско решение, а не финансово, по думите му. Трябва да се погледне клинична пътека по клинична пътека – къде има достатъчно пари и къде няма, категоричен беше Дянков.

Симеон Дянков призна, че е неприятно изненадан, че подходът в здравеопазването си е същият, макар финансист да пое здравното министерство (бел. ред. – Кирил Ананиев).

По въпроса с т.нар. царски имоти, бившият финансов министър обяви, че ще е смешно и глупаво за танцуване със саби за един ден тези имоти да отидат в нечии ръце. Това са държавни имоти, те принадлежат на държавата, каза той. Припомняме, че засега държавата като цяло печели споровете, но специално за Царска Бистрица не е така и нещата ще се решат на касационна инстанция.