Той съобщи по време на дискусия в МС, че трябва да има възможност за промяна в НК, с която родители, които умишлено пречат на децата си да посещават училище, да носят наказателна отговорност.

Дончев изтъкна още и необходимостта от това да сигнализираме, ако видим, че дете не посещава учебно заведение, а не само да се разчита на мобилизацията на държавата по темата.

Вицепремиерът информира, че 206 378 са децата, които никога не се посещавали или са отпаднали от образователната система. Тези  деца са родени между 1997 и 2012 година.

Цялата държава се мобилизира срещу отпадането на ученици, каза преди няколко дни вицепремиерът Томислав Дончев. Според него една от грешките в годините назад е, че за обхващането и насърчаването на децата да бъдат в училище се е разчитало основно на педагогическия персонал.

Днес в Министерския съвет се състоя заседание на координационното звено по изпълнение на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане в образователната система и предотвратяване на отпадането на деца и ученици в задължителна училищна възраст.

Ще се използват позитивни и санкционни методи, допълни Дончев и даде пример, че където няма подкрепа от семейството и няма желание децата да се пращат на училище, ще има глоби и лишаване от социални права, където проблемът е от икономически или социално-битов характер ще се помага.

Вицепремиерът изтъкна и необходимостта не само учениците да бъдат връщани в училище, но и да могат да се задържат там. Той посочи още, че ще се обръща специално внимание на учителите, които работят с деца с по-труден профил или са в такова училище.

От днес започват работа 1 103 екипа в цялата страна, в които са включени 11 632 представители на различни институции - учители, директори, социални работници, полицаи, медиатори, представители на гражданското общество. Те трябва да проверят защо тези 206 378 деца и ученици не са в детската градина или на училище.

Информацията за децата и учениците, както и работата с тях, ще се управлява чрез информационна система "Посещаемо и безопасно училище", която надгражда разработената от 2016 година система "Безопасно училище".
Данните ще са видими през защитени портали от общинския кмет, от областния управител и от директора на Регионалните управления на образованието /РУО/.

Ще бъде открита и национална телефонна линия - 0800 10 112 и e-mail [email protected], на които могат да се подават сигнали за отпаднали от образователната система ученици и такива в риск от отпадане.

Подготвени са промени в правилниците за Закона за социалното подпомагане и Закона за семейните помощи за деца. Те обвързват в по-голяма степен отпускането на помощи и посещението на училище и дават възможност на учителите да препоръчват за какво да бъдат изразходвани средствата. Техните препоръки ще са задължителни за отделите за социално подпомагане.

Министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта и важността на обхващането на децата в предучилищна възраст, което също ще е акцент в работата на мобилните екипи. Посещаването на детска градина е ключово за развитието на социално-емоционалните и най-вече езиковите компетентности на децата, каза Вълчев.

В момента близо 14 на сто на един милион деца и ученици са преждевременно отпадналите от образователната система. За тези над 206 хиляди няма информация в системата на МОН, но има в ГРАО . От тях обаче трябва да се разбере колко са заминали в чужбина, без да има информация в системата на гранична полиция, каза Вълчев.

Красимир Вълчев коментира и обсъжданите промени в Наказателния кодекс, като отбеляза, че ако родител осакати детето си физически, той подлежи на наказателна отговорност, но ако осакати от социални и житейски възможности детето, невинаги получава наказание.