Найденов обясни, че количествата дървесина, които ще се реализират, условно се разделят на две групи - две трети от дървесината задължително ще минава през търгове до 4 сесии, като условията за провеждането им ще бъдат еднакви.
Останалата една трета ще се разпределя от директорите на Горски предприятия, които ще преценяват как ще я реализират. Те могат да решат да я предложат и на борсата, каза още министърът, предаде "Фокус".
Той уточни, че ако съответното предприятие не може да осигури приоритетно количество за местното население няма да предлага на борсата.

Найденов уточни, че по предложение на дървопреработвателите ще бъде изработено специално указание за провеждането на търгове. Целта е условията да са еднакви в цялата страна.
Преди въвеждането на борсовата търговия продажбата на дървесина ставаше чрез търгове на местно ниво.

Работна група ще започне работа още утре по промените в наредбата за дърводобива. Найденов прогнозира, че промените в нормативната база могат да станат факт до две седмици.

Найденов ще предложи на работната група да бъдат оформени малки, средни и големи пакети за продажба на дървесина на търговете. Тези пакети ще бъдат както следва: 33% ще бъдат разпределени в пакет от 100 до 1000 куб. м, който е предназначен за малките фирми; пакет от 1000 до 50 000 куб. м за средните фирми и над 50 000 куб. м за големите. Това означава, че гарантираните 33% за малките фирми ще бъдат запазени, като ще бъде разписано под „местна фирма” да се разбира тази, която е регистрирана и изпълнява своята дейност на територията на съответното горско предприятие.

Министър Найденов каза още, че ще издаде заповед за осъществяване на физически контрол от страна на Изпълнителната агенция по горите по отношение на изнасяната дървесина.

"Лично аз се ангажирам с провеждането на сериозен контрол върху дърводобива в страната", изтъкна Найденов. 5 млн. куб. метра годишно е добивът на дървесина. Данните са, че близо 1,5 млн. куб. метра се крадат", каза той.

Отмяната на борсовата търговия на дървесина бе предизвестена на 29 февруари от земеделския министър след серия протести.
Продажбата на дървесината на стоковата борса стартира на 17 февруари. тогава Найденов изтъкна, че така ще бъдат "осветлени" сделките с дървесина. Решението бе 50% от дървесината да се предлага на борсата, останалите 50% - чрез търгове. 

Това обаче предизвика масови протести сред дървообработващия бранш, които се оказаха извън борсовата търговия.
От дървопреработващата и мебелна промишленост заявиха, че са на ръба на фалита, защото в момента има недостиг на дървесина. Председателят на браншовата камара и един от организаторите на протеста Калин Симеонов обясни, че с въвеждането на търговията с дървесина на стоковата борса "до 50% нормалните фирми нямат достъп. Имат достъп фирми, които са посочени от някого и първият търг е така. Някой посочи някакви фирми, които ги спечелиха.

От опозицията също остро разкритикуваха министъра, че борсовата търговия с дърва ги оскъпявала ненужно и била в интерес на фирми, близки до властта.
От Коалиция за България заявиха, че дават 7-дневен срок на Найденов да се отмени борсовата търговията, след което ще поискат оставката му.  Те изчислиха, че държавата от първата сесия на борсовата търговия с дървесина е загубила 3 млн. лв.