Това е втори протест на представители на малкия и среден бизнес в бранша, след решението за продажба на дървесина на стоковата борса, срещу което се обявяват протестиращите.

Протестното шествие днес бе предвождано от катафалка с надпис - „Найденов уби малкия и средния бизнес в горите”. Бяха издигнати лозунги: „Не на черната борса”, „Стокова борса плюс Найденов равно на черна борса”, „Г-н Борисов, вие сте последната надежда”, предаде "Фокус".

Протестиращите настояват за нова наредба за възлагане на дейности и за продажба на дървесината, недопускане в Закона за горите на текстове, които ще доведат до фалит на малки и средни предприятия от дърводобива чрез допускането на държавните горски стопанства и държавните лесовъдни стопанства да извършват дейности в горите.
Те се обявиха още за недопускане на сключването на дългосрочни договори за възлагане на дейности и за продажба на дървесина, за забрана на износа на необработен дървен материал и други.

Срещу новите правила за продажба на дървесина се обявиха и от БСП още на първата сесия за търговия на дървесина на борсата, като изтъкнаха, че борсовата търговия с дърва ги оскъпявала ненужно, както и че обслужва интересите на близки до властта фирми. Още тогава от партийната централа  обявиха, че за това ще сезират прокуратурата.

Днес от Коалиция за България  заявиха, че дават 7-дневен срок на министър Найденов да се отмени наредбата, която действа, да се приеме алтернативната подготвена наредба, като минимално задължително условие е да се премахне търговията през Стоковата борса и определяне на стратегическите партньори. Дотогава нашето искане за оставката на министър Найденов остава валидно. Това обяви на брифинг в парламента депутатът от ПГ на Коалиция за България Димчо Михалевски. 
По думите му под натиска на БСП, вчера в зала „Изток” на Народното събрание се е провела работна среща, на която са присъствали всички браншови организации на малките, средни и големи фирми, които ползват дървесина. Нито малките, нито големите фирми са доволни от начина, който се практикува от Министерството на земеделието и храните, да се добива и продава дървесина, посочи Михалевски.

По-рано министърът на земеделието Мирослав Найденов заяви по БНТ, че обвиненията срещу него от страна на протестиращите са неоснователни и повтори позицията си, че промените в търговията с дървесина са с цел да се прекратят кражбите.
Той обаче добави, че до петък ще се сформира група от представители на фирмите в дърводобивния и преработвателния бранш, а следващата седмица ще започнат разговори за изготвяне на правила за търговията с дървесина.

В отговор на протестиращите днес и директорите на шестте държавни горски предприятия дадоха нарочна пресконференция, на която заявиха, че обвиненията срещу тях са неоснователни, както и че чрез новите правила се спира практиката да се добиват 5 камиона дърва, 3 от тях да се продават, а два да се крадат.

„Миналата година излезе нов закон за горите, който създаде 6 държавни предприятия, които стопанисват 90% от горския фонд на страната. Целта на тези предприятия е с минимум средства, минимум нарушения, да се гони максимум печалба. Досега държавата не е имала търговска печалба от горите”, обясни инж. Александър Йолев - директор на Югозападно държавно предприятие – Благоевград.

Фирмите, които и днес са на площада и протестират, са взимали авансово пари и не са се издължавали, каза Александър Йолев, директор на Югазападното горско предприятие. Тръжните процедури с наддаване от началната цена, при което тези фирми са печелили търгове досега, са ставали с предварителни договаряния и от тях са се облагодетелствали определени играчи, посочи още Йолев.
Договарянето е станало традиция и дори в миналото в тях се е намесвала икономическа полиция. Това продължава на места и сега. В Северозападното държавно горско предприятие има фирми, които и в момента извършват подобен рекет, каза директорът му Юри Миков. По думите му фактът, че има съпротива, означава, че са на прав път.