Съоръжението беше запалено през уикенда, демонтажът се отлага с една седмица, а загубите са огромни.

От охраната разказаха, че редовно информационната табела е била чупена от неизвестни – четири табели са били сменени за пет дни. Други бутат и ритат оградите и се опитват да влязат вътре. При последния случай били задържани няколко 20-годишни момчета.

Охранителят на обекта Емилиян Гецов заяви пред bTV, че полицията е направили протокол и пуснала момчетата.

Имаха карти на БСП, показаха ги. И се заканваха - "Днеска сме двама. Утре сме две хиляди", обясни той.

Междувременно в социалните мрежи заваляха обвинения и версии за това кой стои зад подпалването на крана. Основно те са срещу поддръжниците на паметника. Част от тях са викани на разпит в полицията, тъй като 30 минути преди инцидента били в близост до паметника. Издал ги пост във "Фейсбук".

Николай Билалов, представител на подкрепящите запазването на паметника, посочи, че те са искали да сложат знаме, а не да палят.

Въпреки че официална версия все още няма, хората на обекта вече имат представа откъде са влезли подпалвачите. Според тях те се крият при близките палета, откъдето хвърлят и запалителните течности по крана. Вечерта на пожара дори предупреждават охраната. По думите им в 3:20 му е почукано на оградата, а в 3:30 пламъците лумват.

Чист късмет е, че няма жертви при инцидента. Предстои демонтиране на изгорялото съоръжение. То е опасно, тъй като стрелата може да се срути.

"Експлозия не, но хидравличната течност я няма и стрелата може да се стовари и да има много жертви", коментира опасностите гл. ком. Николай Николов от дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Все още задържани по случая няма. По-късно днес директорът на СДВР ще даде брифинг, на който ще изнесе повече информация по случая.

(Очаквайте подробности)

Фандъкова: Пожарът очевидно е умишлен, не са мислели за хората