Ердоган пристигна на еднодневно посещение у нас заедно с държавния министър по европейските въпроси и министрите на енергетиката и транспорта. След "среща на четири очи" двамата премиери дадоха пресконференция.

"Темата за референдум за присъединяването на Турция в ЕС ще се постави, когато Турция завърши преговорите, дотогава такава няма", заяви Борисов в отговор на журналистически въпрос, цитиран от БТА.  
Референдум срещу членството на Турция в съюза ЕС инициираха неотдавна от ВМРО. Днес от партията реагираха остро на думите на Борисов.

Някои от посланиците в България надвишават правата си, коментира още премиерът. В края на мандата си посланикът на Франция Етиен дьо Понсен призова София по-уверено да изрази мнението си за присъединяването на Турция към ЕС.

Твърдо сме решили да продължим преговорите за членство в ЕС, каза Ердоган, цитиран от "Фокус". Турция била постоянно забавяна по пътя си към европейската интеграция и пред нея се поставяли различни пречки. Подобно било и отношението към Хърватия.
"Ако ЕС желае да разнообрази структурата си и вижда съюза на цивилизациите, не трябва да поставя пречки", смята Ердоган.
"Имаме интензивно сътрудничество във всички сфери, скоро стокооборотът между двете страни ще надвиши 5 млрд. долара, надяваме се България да продължи подкрепата си за присъединяването на Турция в ЕС", каза Ердоган.

Между България и Турция ще бъде изградена свързваща газопроводна връзка, която ще стане част от проекта "Набуко", съобщи Борисов. Това е част от диверсификацията на доставките на газ за България, допълни той, цитиран от БТА. 

"Всеки, който има документи, нека да ни ги представи, с колегата ще търсим начин да решим техния проблем", така Борисов отговори на въпрос за имотни претенции от страна на изселници.
"Където има документи и право, ще осигурим това право", потвърди турският премиер.

Борисов каза още, че по отношение на контрабандата и борбата с наркотрафика сътрудничеството е много добро. По думите му съвместна операция в близко бъдеще ще бъде ползотворна и за двете страни.

Изборът на главен мюфтия в България е вътрешен проблем на страната, коментира турският премиер.
"Благодаря за ненамесата в проблема с мюфтийствата, ще осигурим сигурност за една конференция, която да избере главен мюфтия", обещ пък Борисов.
Двамата премиери са обсъдили и проблема с издаването на визи за турски граждани. Той ще бъде решен с въвеждането на биометрични данни в документите.