Борисов включи и Молдова в газовите ни проекти
С подкрепата на Европейската комисия се надявам да достигнем така желаната диверсификация от много страни в региона, заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция с молдовския си колега Владимир Филат, който е на официално посещение у нас.
До края на месеца предстои официално посещение на българския премиер в Азербайджан. Той посочи, че министърът на икономиката е в Дания и южният газов коридор ще е основната тема на разговор между него и комисаря Гюнтер Йотингер.
Неотдавна стана ясно, че азерски газ може да потече между Азербайджан и Турция, като се предвижда тръбата да стигне до Капитан Андреево.
Борисов отбеляза също възможността българският бизнес да бъде по активен в отношенията си с молдовския, тъй като Молдова не плаща мита през свободните си зони и ако от България се изнасят полуфабрикати, те влизат в бившите съветски републики без мита, предаде БТА.
Според Владимир Филат икономическите отношения между двете страни се развиват много добре и за това говори търговският обмен, който през миналата година е надвишил 100 млн. евро.
Филат благодари на правителството на България за безусловната подкрепа, която винаги е оказвало на Молдова. Той припомни, че още в началото на мандата му се е срещал с Борисов на различни международни форуми.
"Много добре помня посланията, които той пращаше към европейските парньори - неща, които се отнасят до реформите, до бюджетния дефицит и до ангажиментите, които той е поемал. От дистанцията на 2,5 години всички негови заявления се превърнаха в действия и заради това смятам, че България представлява добър пример за всички", заяви молдовският премиер и добави, че е горд от това, че в лицето на Бойко Борисов има един много добър приятел.
Той е отправил покана към премиера да посети Кишинев, която вероятно ще се осъществи през октомври. .
Министър-председателят Бойко Борисов отбеляза, че България подкрепя Молдова и в ЕНП, и в Европейския съвет, но те сами са постигнали намаляване на бюджетния дефицит на 2,4 на сто, а от 25 глави, 23 вече са затворени.
"Те много уверено вървят по пътя на европейската интеграция и се надявам, че обществото на Молдова ще подкрепя усилията на премиера да отведе страната в голямото европейско семейство", каза от своя страна Борисов.
"На 14 май от Молдова пристигат 10 експерти, които ще работят с българските експерти в областта на безопасността на храните. Ние ще предоставим техническа помощ в създаване на Агенция за безопасност на храните в Молдова", съобщи пък земеделският министър Мирослав Найденов и призова българския бизнес да инвестира в тези региони.
"В район Тараклия има две свободни икономически зони, които предоставят много добра платформа за инвестиции", каза по-късно Владимир Филат, който присъства на откриването на българо-молдовски икономически форум в София. В Молдова живеят над 66 000 етнически българи, като мнозинството от населението в Тараклия е българско, допълни молдовският премиер.