Ангелов: Взривовете бяха много, защото е имало повече боеприпаси
По силата на детонацията предаването от един склад към друг не би трябвало да се осъществи, ако е спазено ограничението по тонаж във всеки един склад. Това заяви министърът на отбраната Аню Ангелов във връзка с взривовете от миналата седмица край „Петолъчката".
Днес обаче министърът на отбраната отново изрази съмнения, че е имало повече боеприпаси.
"Не мога да кажа дали има нарушение на правилата, а нарушение в тонажа на боеприпасите, трябва да има документи за всеки един килограм. Когато се случва такова нещо, това не е случайност, а най-вероятно нарушение на техническия процес, който е много подробно разписан преди която и да е фирма в България да получи разрешение за утилизация на боеприпаси", каза той пред Нова телевизия.
Ангелов посочи, че в малка част от тези 12 склада край Петолъчката има снаряди, предназначени за утилизация. Утилизацията там се извършва само в един производствен цех.
Министърът припомни, че в складовете е забранено да се влиза с GSM, с цигари, кибрити и други предмети, които могат да предизвикат пожар.
"Всяка подобна наредба е писана с кръв, защото са взети предвид случили се инциденти", допълни той.
Кой е виновен за взривовете в Челопечене?
Ангелов добави, че в случая с взривовете в складовете на МО в Челопечене през 2008 година държавата е допуснала грешка.
Четири години по-късно въпросът кой е виновен остава без отговор, предаде БНТ. Прокуратурата работи по три основни версии - умишлен палеж, техническа авария или с цел финансов интерес да се прикрие друго действие в складовете. "Вече няма някой, който да не е разпитан. Някой, който да има отношение към предмета на доказване и да не е разпитан. В момента дори, знаете, на Челопечене се намират невзривени боеприпаси. Няма как да търсиш доказателства в едно активирано минно поле", призна Елин Алексов - говорител на военна прокуратура.
Прочистването на района от невзривени боеприпаси продължава. Първоначалният план беше те да бъдат взривени контролирано за 1 година. Гърмежите обаче все още събуждат хората от Челопечене.
103-те ракети в микробуса
Военният министър коментира и случая със задържания край Сливен микробус, пълен с ракети въздух-земя, за които двама военни бяха обвинени в кражба. Той опроверга съмненията на премиера Бойко Борисов, че пренасянето на ракетите е било много безотговорно, защото в случай на катастрофа биха загинали много хора. Ангелов бе категоричен, че принципно дори при удар с друг автомобил, те не може да бъдат възпламенени.
"В Българската армия всеки ден се превозват снаряди по съответния ред от военните складове до военното формирование в полигоните и обратно", каза министърът.
Междувременно директорът на ВМЗ-Сопот, откъдето са били превозвани ракетите, заяви, че те са били за изпитания в поделението "Безмер" и трябвало да бъдат върнати, за което има документи. От прокуратурата обаче твърдят, че има достатъчно данни, че са били присвоени.