Мишел е информирал председателя на Европейския съвет днес, след като се е срещнал в резиденцията си в Брюксел с представители на регионалните власти.

Белгия не може да подпише мегасделката, известна с латинските инициали СЕТА, заради съпротивата на властите в провинция Валония.

Тази вечер изтича най-последният срок, поставен от ЕС за оттеглянето на валонските възражения. В този срок белгийското правителство трябваше да ги преодолее.

Обявеното от Шарл Мишел решение означава, че предвидената за четвъртък среща за подписването на СЕТА се отлага за неопределено време.

По-рано валонският парламент, където мнозинството е на социалистите, отхвърли с две трети от гласовете подписването на споразумението. В национален план социалистите в Белгия са извън правителството за първи път от десетилетия.

Председателят на партията на социалистите франкофони Елио ди Рупо поиска открито поне два месеца срок за преразглеждане на позицията.

Засега представители на институциите на ЕС намекнаха, че вероятното отменяне на насрочената за четвъртък церемония по парафиране на споразумението няма да означава окончателен провал.

Валония настоява за "дълбоки промени" в договорните текстове, както и поетите от институциите на ЕС ангажименти да залегнат не в имейли, а в официални документи.

Отлагането или отменянето на церемонията по подписване на споразумението ще отдалечи или заличи договорката на Канада с България и Румъния за отпадането на визите за техните граждани от догодина.

Междувременно неотстъпчивостта на Валония и трескавите преговори от последните дни съживиха протестите против СЕТА и ТПТИ в няколко европейски страни.

В Белгия демонстрации в подкрепа на валонската позиция са насрочени за тази вечер в Намюр, където заседава парламентът на френскоговорящата провинция. Митинги със същата насоченост ще се състоят и в Лиеж и в Брюксел.

Съюзът D19-20, който организира акциите, включва представителите на земеделците, синдикатите и над 60 неправителствени организации. Всички те са противници на споразумението с Канада СЕТА, на ТПТИ, както и на водената в страната политика на строги ограничения.