Предложенията се набират до средата на януари, а изборът се очаква да стане до края на март, обясни за "Хоризонт" главният директор на Главната дирекция "Програмиране на регионалното развитие" в строителното министерство Деница Николова.

Средствата във фонда ще бъдат 13 млн. лв. от общо 63 млн. лв. по схемата за обновяване на сградите през този програмен период.

В рамките на обществената поръчка, най-важният критерий е изгодната лихва по кредитите, които ще отпуска фондът. Той ще има възможност да предоставя нисколихвени заеми на асоциациите на собствениците или на съответно конкретни собственици от жилищна сграда.
"По този начин ще им дадем възможност да подсигурят по-лесно финансовия ресурс – 50% собствен принос, който те трябва да имат към етапа на саниране на една жилищна сграда", обясни Николова.
По-рано стана известно, че от всеки апартамент ще трябва да бъдат осигурени между 3000 и 5000 лева за саниране на цяла сграда.

За фонд за жилищно обновяване следва да кандидатства финансова институция или обединение от такива. Единственото по-сериозно изискване към този фонд ще бъде да има лиценз от БНБ за предоставяне на кредити и гаранции, че може да оперира с такъв тип инструменти.

Деница Николова добави, че сред важните критерии в поръчката е предоставяне на гаранции на други търговски банки, които ще отпускат по-нисколихвени заеми на кандидатите за саниране.
Важен показател е и таксата за управление на средствата и собственото финансиране, което ще предложи финансовата институция, за да допълни инвестицията с цел предоставяне на нисколихвени заеми.

Програмата обхваща 36 града в страната. Собствениците на жилища в многофамилните жилищни сгради, санирани по оперативната програма вероятно ще бъдат освободени от данък "сгради" за определен период.