Отличието му бе връчено от зам.-министъра на вътрешните работи Стефан Балабанов на официална церемония в Централния военен клуб в столицата.

35-годишният Боян Кондуров е награден заради участието му в над 500 спасителни мисии, както и за активното му участие в потушаването на огромния горски пожар в района на симитлийските села Мечкул и Сенокос. През лятото на миналата година след огромен пожар там изгоряха хиляди декари гори.

Пожарът в Кресна е страшен, евакуираха три села >>

"За да бъдеш пожарникар, е необходимо сърце", каза Кондуров и допълни, че пожарникарите не са безстрашни, но умеят да контролират страха си.

За пожара в Кресна той посочи, че неговата задача е била да ръководи няколко екипа в различни периоди и на различни фронтове.

"Това беше доста сложен пожар заради трудния терен и смяната на посоката на вятъра, локализирането му беше трудно. Той беше доста голямо предизвикателство за всички пожарникари и горски служители, но най-важното беше, че нямаше жертви и пострадали", каза Кондуров.

На церемонията, която се провежда за 23-та поредна година, присъстваха директорът на пожарната гл. комисар Николай Николов, зам.-министрите на МВР, главният секретар на МВР Младен Маринов и ръководството на ГД "Национална полиция". Беше прочетен и поздравителен адрес от премиера Бойко Борисов.

Зам.-министър Балабанов отбеляза, че с тази церемония се изразява признателност към всички мъже и жени спасяващи хора, сгради и гори.

Сред отличените са служители на ГДПБЗН, участвали при погасяването на големия горски пожар в района на Кресна и Симитли и при спасителните операции след наводненията в югозападната част на страната.

За проявен героизъм на церемонията бяха наградени младши експерти Здравко Апостолов от районната служба в Сандански и младши експерт Николай Николов от службата в Сливен.

През миналото лято Здравко Апостолов извади от 70-метрова пропаст трима души, които бяха пропаднали с автомобила си над Кресна. Спасяването им е изключително трудно поради фактът, че достъпът до колата е затруднен от паднали дървета и огромни камъни. 

Наградени са и служители, които през изминалата година приоритетно са работили с деца и хора от рисковите групи. По инициатива на тези инспектори и в сътрудничество с местната власт в домовете на възрастни, самотноживеещи и болни хора от малки населени места бяха поставени димни датчици, а състоянието на електрическите и отоплителните им инсталации бяха проверени.

Награди за "Пожарогасителна и спасителна дейност" получиха инспектор Методи Миланов от районната служба в Перник , инспектор Кристиян Иванков от службата в Кюстендил, младши инспектор Венцислав Спасов от Септември и младши експерт Слави Колев от районната служба в Стара Загора.

По традиция на церемонията бяха връчени и награди за доброволец на годината и доброволен отряд на годината. Доброволчеството в България вече има 3000 подготвени и обучени мъже и жени, които при необходимост помагат на служителите на ГДПБЗН.