Борисов: Дъблинското споразумение раздели Европа
Дъблинското споразумение не работи, не само разделя, а буквално разцепва Европа, посочи Бойко Борисов след среща с чешкия си колега Андрей Бабиш в София.
Дъблинското споразумение (според което бежанците трябва да бъдат връщани в държавите, в които първоначално са били регистрирани - б.р.) не работи така, както искаме, отбеляза Борисов. Компромисът е да се затворят границите, да се влиза само през граничните пунктове, да се изградят центрове за сигурност, там където няма - в Либия, Турция, обясни още Борисов.
Считам, че и колегите от Вишеградската четворка не биха погледнали с лошо око на това да се грижим за жените и децата, но в центрове за сигурност извън ЕС, заяви премиерът.
"Решенията, които предлагаме, са да се удължи Споразумението с Турция и да се нормализират отношенията. България е пример за опазване на границата и на Шенгенското пространство. Имаме и доверието, и подкрепата в тази посока“, посочи Бойко Борисов.
"Дипломацията ни трябва да работи за мирен процес, да се погрижим за тези хора, които бягат от войната. Трябва да има и срок- да знаем след колко време ще се върнат по родните си места“, коментира премиерът.
Брюксел променя правилата за прием на бежанци
"С диалог, с разбирателство и такт ще намерим необходимия и верния тон. Всички сме солидарни, че по-хубаво място от Европа няма и нашата Европа е обща и трябва да я защитим“, обясни Борисов.
"Между България и Чехия няма нерешени въпроси, имаме огромно приятелство и доверие. Същото мога да кажа и за страните от Вишеградската четворка“, каза още Бойко Борисов.
Днес обсъдихме много важни и основни проблеми, които интересуват и двете страни, посочи той. За Чешката република това са Дъблинското споразумение и миграцията, заяви премиерът Бабиш. Смятам, че не сме само ние, а и цялата Вишеградска четворка има сходни възгледи по тези въпроси, коментира той.
Чешкият премиер също бе категоричен, че Дъблинското споразумение не работи ефективно, особено в частта за квотите за разпределението на бежанците. Решението за квоти за мигранти беше взето без нас, това е неприемливо, изтъкна Андрей Бабиш. Трябва да имаме общо мнение, тези проблеми трябва да се решават извън Европа, обясни той.
За нас е важно Европа да помисли над Шенгенското пространство, отбеляза от своя страна премиерът на Чехия - Андрей Бабиш. Не разбираме защо Гърция е в Шенген, а България, Хърватия, Румъния не са.
България е председател на Съвета на ЕС, когато пред Европа стоят за обсъждане много важни фундаментални теми, посочи чешкият премиер. Много се радвам, че по тези теми имаме общи възгледи и затова пожелавам на Българското председателство много успехи. Разчитаме на Българското председателство, за да решим тези въпроси, уточни Андрей Бабиш.
Много ще се радвам, ако премиерът Бойко Борисов намери време и ни посети в Прага. Благодаря за приема, отнасям прекрасно усещане от срещата ни, каза още премиерът на Чехия.
Миналата седмица Долната камара на чешкия парламент гласува "за" свалянето на депутатския имунитет на министър-председателя Андрей Бабиш (АНО), разследван за измама със средства от европейски фондове. Дни преди това чешкото правителство подаде оставка след като не успя да спечели вота на доверие.