Бастунът на бащата на Христо Ботев е изработен от абаносово дърво и е в изключително добро състояние.

Къщата, в която е живял Христо Ботев в село Задунаевка, ще бъде дарена на България след няколко месеца, съобщи Симеонов, цитиран от "Фокус“.

Датата, на която Христо Ботев започва учителството си по български език и пристига в село Задунаевка, е 29 август 1866 г., на днешния ден. Едно щастливо съвпадение, отбеляза още вицепремиерът.

По думите му генералният консул в Одеса - Димитър Тучков,  със свои средства е закупил къщата в Задунаевка, в която е живял Христо Ботев и в която е спал Георги С. Раковски.

„Била е в полусъборено състояние, той я купува с лични средства, а не с държавни. Възстановява я и буквално след няколко месеца той ще я дари на българската държава. Има и такива хора“, подчерта Симеонов. Той показа и икона, която им е била дарена в Твърдица, Молдова от църквата „Св. Петка“.
„Тя е осветена и е специално дарение за Министерския съвет“, каза още Валери Симеонов.

Бастунът на даскал Ботьо Петков е ценна реликва от българската история, важна за целия ни народ, каза още Валери Симеонов.

Автентичният бастун на Даскал Ботьо Петков беше получен по време на посещението на наша делегация в Украйна. Директорът на Българския културен център Дмитрий Фьодорович Терзи връчил реликвата на вицепремиера Валери Симеонов.

"Имам удоволствието да ви запозная с резултатите от посещението на правителствено-парламентарна делегация в Бесарабия – старите територии, на които са се преселили българите още в началото на 19 в. (дн. Украйна и Молдова). Тази делегация беше реализирана по покана на Асоциацията на българите в Украйна, както и на българската общност в Молдова по повод на традиционния селскостопански панаир. Това е една сериозна и мащабна проява в един регион, който се населява от на 50 000 българи. В тези 4 дни в състава на делегацията бяха зам.-министърът на регионалното развитие, зам.-министърът на културата, народният представител Йордан Апостолов, моя милост, г-н Николчев – съветник на политическия кабинет при вицепремиера“, обясни Симеонов.

Той уточни, че са имали възможност да проведат редица срещи и други мероприятия в градовете и селата, които са посетили.

"Получихме няколко ценни подаръка – бих казал реликви от българската история, изключително важни за целия български народ. Те са съхранявани век и половина. Това е бастунът на даскал Ботьо Петков – бащата на Христо Ботев, който е бил подарен от Ботев в далечната 1874 г. на неговия приятел Афанасий Николаевич Сибов“, разказа вицепремиерът. Той прочете дарителското писмо от голямата българска общност, обединена в Асоциацията на българите в Украйна.