"Според мен в момента е изключено отварянето на границите за България и Румъния", каза Фридрих, цитиран от БТА.

Преди няколко седмици президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой при посещение в София даде надежди за престоящо приемане на двете страни в Шенген, припомня изданието. Тогава Ромпой изрази увереност, че "през септември ще намерим решение".
Президентът на ЕС препрати към двустепенния план, разработен от Германия и Франция, предвиждащ при първия етап да бъдат отворени само летищата и пристанищата, а решението за премахване на контрола по сухопътните граници да бъде взето по-късно.

"Настоятелно препоръчвам да се придържаме към тази поетапна процедура. Скептичен съм обаче, дали тази година ще можем да стигнем до първата фаза", каза германският министър.

Фридрих продължава да се стреми към изпълнение на проекта в самото Шенгенско пространство да се даде възможност за повече контролни постове. Германия успя да спечели подкрепата на останалите държави от ЕС за координирана европейска процедура, при която страните членки да имат последната дума. Сега европейският парламент трябва да одобри тази промяна, отбелязва министърът.
"Надявам се, че това ще стане до края на годината", допълни той.

Фридрих посочи Гърция, която изглежда е претоварена с граничния контрол. "Опитваме се с всички сили да помогнем на гърците да запушат мишите дупки към Европа", подчерта той. Министърът обаче засили натиска върху Анкара. "Призовавам Турция да сключи с ЕС споразумение за връщане на емигранти", посочи Фридрих. Подобно споразумение вече е разработено и чака за подписи в турската столица, допълни министърът.


Въпреки че България и Румъния са изпълнили техническите критерии за членство, отлагането дойде след настояване на Холандия двете страни да получат положителни доклади от ЕК по мониторинга за правосъдието и вътрешния ред. Последните доклади обаче бяха силно критични и за двете страни.