Измененията са внесени от Галина Банковска (ГЕРБ) и други народни представители, предаде БТА.

Депутатите гласуваха висшите училища да имат право да извършват обучение срещу заплащане в образователно-квалификационна степен "бакалавър" и "магистър" по професионални направления и специалности от регулирани професии, които са получили при програмната акредитация оценка "много добра". Изискването е висшите училища да имат също оценка добра или много добра при институционална акредитация.

Броят на студентите платено обучение не може да надхвърля 5% от определения капацитет на съответното професионално направление или капацитет на съответната специалност от регулираните професии.

За учебната 2010 - 2011 обучението ще се извършва по решение на Академичния съвет на съответното висше училище, в рамките на съответния свободен капацитет, за лица, които са кандидатствали във висшето училище, участвали са в класирането, но не са приети за редовни студенти.

Приемът по новия ред ще се извършва от новата учебна година. Студентите, платено обучение в държавните висши училища, ще плащат освен таксата за обучение и 100% от стойността на държавната субсидия. Държавна издръжка за студент засега е около 800 лв. Очаква се платеното висше да излиза на година до 1600 лв. Приходите ще се разпределят единствено за обучение и издръжка на студенти и докторанти.

Студентите с платен прием няма да бъдат приемани само "като влязат и си платят на касата“, заяви министърът на образованието Сергей Игнатов преди ден по повод поправките в Закона за висшето образование.
"Моята университетска душа не може да се съгласи с това, което пише в медиите – отиваш на касата, плащаш си и влизаш“, коментира той, като подчерта, че приемът ще се осъществява след положен приемен изпит.

Възстановяването на платеното обучение, което беше премахнато през 1999 година, беше поискано от университетите в края на май. Аргументът им е орязването на държавните субсидии за образование.