Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов по време на редовното заседание на Министерския съвет, предаде БТА.

Минималният необходим осигурителен стаж за жените става 37 години, като в момента е 34. За мъжете той ще се промени на 40 години, при 37 сега, уточни Младенов.
От 1 юли 2011 г. вместо необходимите по сегашното законодателство брой точки - 94 за жени и 100 за мъже, се въвежда изискването за минимален осигурителен стаж.
Запазва се минималната възраст за пенсиониране - за жените - 60 години, а за мъжете - 63 години. Тези, които са навършили пенсионна възраст, но не им достига трудов стаж до три години, имат право на пенсиониране, но с намален размер на пенсията с 2,4% за всяка година недостигащ стаж.
Предвижда се и бонус към бъдещите пенсии за тези, които продължават да работят при навършена минимална възраст и осигурителен стаж, необходими за пенсиониране, но не получават пенсия. Бонусът е в размер на 2,4 процента на година, допълни Младенов.

Заради застаряването на населението ще има по-строги критерии за достъп до пенсии. От 1 януари 2011 г. ще има ограничаване на ранното пенсиониране в професионалните пенсионни фондове от втория стълб за работещите в "първа категория труд" от осем на пет години спрямо общата пенсионна възраст. За "втора категория" остават досегашните три години. Преходният период за ранно пенсиониране от професионалните пенсионни фондове ще бъде удължен до 31 декември 2012 година.
В първа категория влизат тежки професии като - миньори, пилоти, стюардеси, водолази, работници в металургията и др. Във втора категория попадат - локомотивни машинисти, шлосери, шофьори на автобуси и тролеи, ватмани, екипажи на кораби, работници, които са изложени на различни химически вещества, и др. В трета категория са включени всички професии извън първите две.

Министърът припомни, че 11,3% от БВП са за пенсии през тази година, 43 на сто от разходите на бюджета са за пенсии и плащания по Кодекса за социално осигуряване, 60% от разходите на НОИ са за пенсии и обезщетения, а само 40% са постъпленията от осигурителните вноски. По думите му ще се прилага гъвкав механизъм при осъвременяване на пенсиите, като се отчитат инфлацията, динамиката на БВП, осигурителният доход и промените в очакваната продължителност на живот.

От следващата седмица започва работа по концепцията за пенсионна реформа, съобщи министърът и изрази надежда в началото на септември промените да бъдат внесени в парламента, за да влязат в сила от 2011 г. Част от промените в пенсионната система ще влязат в сила от 1 януари 2011 г., а друга част - от 1 юли 2011 година, каза министърът.

Младенов съобщи, че се предвижда да бъде възстановена ролята на осигурителните вноски като основен източник на приходи, да се преустанови намаляването на осигурителните вноски и постепенно да се премине към определянето им на основата на принципите на социалното осигуряване и на базата на счетоводните разчети.
Предстои да се въведе диференциране на минималните осигурителни доходи за самоосигуряващите се от 1 януари 2011 година. Предвижда се и увеличаване на изискуемия се общ осигурителен стаж в МВР и МО съответно от 25 на 30 години и от 16 години и 8 месеца на 20 години от 1 юли догодина.

Вижте видео от пресконференцията с министър Младенов