Върховният административен съд отмени решението на Централната избирателна комисия в частта, в която е предвидено след броенето на контролните разписки данните да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, отразяващ резултата от гласуването чрез машини.

Върховните магистрати приемат, че ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени, но това преброяване не може да влияе на изборния резултат.

"Единственият документ, удостоверяващ резултата от гласуването, е протоколът, който се отпечатва от машината. Преброяването на разписките е само контролно и не може да бъде вписано в протоколите", пише в мотивите на съда.

С решението си ВАС указва ЦИК да утвърди документация за контролното преброяване, която да не е част от протоколите за установяване на резултатите от гласуването.

Решението е окончателно.

Административно дело беше образувано по жалби на "Изправи се БГ! Ние идваме!", "Продължаваме промяната", "Демократична България - Обединение", Мартин Димитров и Петър Славов срещу решението на ЦИК на 14 ноември разписки от машинното гласуване да се броят ръчно от членовете на секционните комисии и тези данни да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, отразяващ резултата от гласуването чрез машини.  

Решението на ЦИК беше взето с два гласа против - на говорителя Росица Матева и Любомир Георгиев, според които с него се дописва Изборния кодекс. Така смятат и формациите, сезирали Върховния административен съд. Освен това, според тях, решението обезсмисля гласуването с машина и може да доведе до срив на отчитането на резултатите.

"Напълно достатъчно е да се направи голяма извадка от секциите, която да бъде изброена и да бъде обработена като масив информация", коментира пред БНР Стоил Стоилов, експерт по изборни системи и наблюдател на изборите, като подчерта, че е доволен от решението на ВАС, тъй като личното му мнение съвпада с него.

Стоилов попита какво са направили партиите, които поискаха изцяло броене на контролните разписки от машините, с информацията от 1343 секции, в които имаше контролно броене на миналите избори:

"Изводите, които ние публикувахме в прессъобщение на Обществения съвет към ЦИК, е, че преобладаващите грешки се дължат на човешкия фактор. От 1343 секции в ЦИК са пристигнали 1000 протокола, другите са пренебрегнали решението на ЦИК за контролно броене. Става дума за нисък трудов морал и немарливост".

Според него контролното броене не трябва да се възлага на секционните избирателни комисии:

"Вариантите са или в РИК, или в ЦИК да го направят, или да се създадат преброителни центрове, но да са други хора, не същите от СИК".