Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отказа днес да освободи началника на военната прокуратура в София Адалберт Кръстев.

Решението за неналагане на наказание е било взето единодушно от седем от членовете на колегията, други двама са си направили отвод. Мотивите за него не са ясни, защото дисциплинарните производства се разглеждат при закрити врати.

Предложението за уволнение на Кръстев бе направено през март от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов след доклад за резултатите от комплексна проверка, извършена от екип прокурори от Върховна прокуратура и от Военно-апелативна прокуратура на дейността на Военно-окръжна прокуратура-София от 1 януари 2022 г. до края на юни миналата година. При ревизията бяха констатирани многобройни нарушения и неизпълнение на задължения от Кръстев.

Проверяващите установили нарушения на случайния подбор при разпределението на дела, като 74 преписки и досъдебни производства били разпределени на дежурен прокурор, вместо на случаен принцип. Пак в нарушение на тези правила били разпределени и преписки по изпълнение на 15 присъди.

Със заповеди на Кръстев били обособени и групи при военните следователи за случайно разпределение на делата, въпреки че към онзи момент според Закона за съдебната власт следователите могат да осъществяват разследване само по досъдебни производства, но не и по преписки.

При проверката е било установено също, че са изисквани заверени копия от заповеди за командироване от държавни институции и било разпоредено материалите за всеки командирован да се завеждат под отделен номер като отделна преписка.

В резултат на писмата са били образувани 1561 преписки във ВОП-София, което е довело до изкривяване на данните за натовареността на прокурорите, включително на данните за средната натовареност на всички окръжни прокуратури, посочи преди време Борислав Сарафов.

В нарушение на Закона за съдебната власт Адалберт Кръстев изготвил и десетки немотивирани предложения до Военно-апелативната прокуратура-София за извършване на инстанционен контрол на актове на прокурори от ВОП-София.

"В тях той посочил, че след "лична проверка" е установил, че законът не е приложен правилно и постановлението е необосновано. Така не е било изпълнено задължението административният ръководител да не изразява становища по дела и преписки, които не са му възложени", се казваше в предложението на Борислав Сарафов за уволнението на Кръстев.

Решението на Прокурорската колегия може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от гласуването му.