Районната прокуратура в Сливен се самосезира по журналистически материали за нехуманно отношение към бебета в педиатричното отделение в МБАЛ "Иван Селимински", съобщиха от държавното обвинение.

Проверката е възложена на Областната дирекция на МВР в града на сините камъни и тя трябва да приключи в срок от 30 дни. Криминалистите трябва да снемат обяснения от всички, имащи отношение към случая и да се изиска относимата към казуса болнична документация.

След приключване на проверката събраните по нея материали ще бъдат докладвани на наблюдаващия прокурор от Районна прокуратура-Сливен, който е компетентен да прецени дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление.

Държавната агенция за закрила на детето се самосезира и назначи проверка в областната болница в Сливен. Повод за самосезирането и проверката са медийни публикации за връзвани за креватчетата бебета в педиатрията на болницата.

Проверяващите от Главна дирекция "Контрол по правата на детето" към ДАЗД също ще инспектират лечебното заведение и при установяване на нарушения относно спазване правата на детето, ще издадат актове по реда на Закона за закрила на детето, съобщиха от Държавната агенция "Закрила на детето". При установяване на нарушения, служителите на ДАЗД ще дадат и задължителни предписания за отстраняването им, след което лечебното заведение ще подлежи на последваща проверка дали са изпълнени всички предписания.

Сигналът до медиите бе подаден от възмутени майки, които изпратиха видеоклипове от педиатричното отделение на областната болница в Сливен, на които се вижда как малките деца са оставени без лекарски надзор по цяла нощ, вързани за ръцете и за краката. 

"Децата се връзват, за да се предпазят от наранявания на абоката, ясно е, че няма как при тях да има някой по 24 часа. Тук обаче говорим и за отношение. Имаше едно бебенце на три месеца със секрети в носа, с часове плачеше и се дереше, то се давеше. На момичето, което лежеше в другата стая, също му направи впечатление. Излязохме в коридора, искахме да помогнем на това дете, да го вдигнем и да го потупаме, но нямаше как, като беше вързано и освен това се карат като влизаме вътре. Решихме да се обърнем към медицинско лице. Намерихме една сестра, а реакцията й беше недоволство. Влезе вътре и затвори вратата, за да не се чува ревът на бебето", казва Мария Георгиева - една от майките, които подават сигнала.

 

Ръководството на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" излезе в официална позиция по казуса, като изрази своето дълбоко огорчение за твърденията, които уронват престижа на болницата.

Със заповед на директора д-р Васислав Петров е назначена вътрешна проверка, а РЗИ и други институции също са сезирани по случая.

"В лечебните заведения е практика да се прилага имобилизиране /връзване/ на пациенти в детска възраст, когато са на инфузионно лечение в болница. Причината е, че децата не могат да пазят системите си сами и по този начин се предотвратяват физически травми, свързани с непрекъсната смяна на абокати. Прави се единствено и само в полза на децата, защото по този начин не могат да се наранят и не се налага непрекъснато да се търси венозен източник. Имобилизацията е типична за реанимационните отделения и за деца, които постъпват без придружител. Същите са на мониторен контрол, инфузионна терапия и кислородолечение", пише в позицията на лечебното заведение.

От болницата допълват, че когато има приети деца без присъствие на родител, не е по вина на отделението по педиатрия.

"В наш интерес е да приемаме децата, заедно с техните майки, защото те полагат грижи и помагат на персонала. Има случаи, в които майките не могат да останат, тъй като се грижат за други деца. В момента в болницата се лекува дете, което има още девет братя и сестри. Има и случаи, в които децата се оставят в отделението и понякога с месеци никой не ги търси и прибира", казват още от ръководството на МБАЛ "Д-р Иван Селимински".

По официални данни в момента Детското отделение е с голяма натовареност и намален персонал заради болни от Covid-19 медицински сестри и лекари, а местата в интензивния сектор са изчерпани.

От лечебното заведение изтъкнаха, че при тях се лекуват деца не само от Сливен, но и от Ямбол, Бургас и Сунгурларе, като за 2021 г. през отделението са преминали 1309 пациенти.