Преподаватели по конституционно право не са изненадани от решението на КС
"Смело решение", "осуетен опит за политически контрол", но "съдебната реформа и този път не постигна успех"
Конституционният съд взе правилното решение и отмени една значителна част от направените промени. Справиха се по един много сложен въпрос, дори объркан в юриспруденцията на Конституционния съд. Те възстановяват предишното положение, смело решение. Така коментира пред БНР бившият служебен премиер и юрист проф. Георги Близнашки решението на Конституционния съд за конституционните промени.
"Още не съм навлязъл в подробностите. Но като цяло, с оглед на резултатите на решението, може да се каже, че КС се справи неочаквано добре. Шестата поправка беше направена набързо без сериозни дебати. Дори заседанията не бяха открити за широката общественост, а мотивите бяха подложени на критика от Венецианската комисия", каза проф. Близнашки.
Според него е важно, "че се връщаме към нормалното положение и всички тези опити съдебната власт да бъдат поставена под политически контрол са осуетени".
И допълни:
"Анулирането на текстовете следва една процедурна логика. В крайна сметка НС е превишило своите правомощия и се е захванало с материя, която е от компетенцията на ВНС. Разбирам подхода на конституционните съдии, защото така най-лесно се стига до съгласие".
За промените в Конституцията, които се отнасят до служебното правителство и до избора на служебен премиер от "онзи списък", проф. Близнашки каза:
"Всички си даваме сметка, че става дума за едно голяма недоразумение и го видяхме как се случва, създава затруднение пред държавата. Въведохме доста комплицирани процедури - домова книга - пълни глупости. Ще трябва сериозен дебат, все пак чл. 99 беше един от най-сполучливите, ювелирни текстове в нашата Конституция. КС не дава яснота от кой момент започва и в кой момент свършва мандатът на НС. Това е правна нетърпимост чрез промените в Конституцията. Надявам се, когато се оценят нещата с оглед на дългосрочните национални интереси, ще се намери по-добро решение".
От решението на Конституционния съд не е изненадана и проф. д-р Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право в НБУ.
"Това, което години наред се говори, че България трябва да предприеме действия за съдебна реформа и този път не постигна този ефект", коментира проф. Михайлова.
Според нея голяма част от проблемите с тези изменения на Конституцията "се дължат на прибързаното действие от страна на парламента и нежелание от страна на депутатите да чуят част от съображенията на съсловни организации и експерти".
"За текстовете с регулаторите имах становище, че е противоконституционен и не виждах причина да не се направи промяната. И накрая имаме текст, обявен от КС за противоконституционен", коментира тя бързането на НС при приемането на конституционните промени.
И призна, че съжалява за някои неща, свързани със съдебната реформа, че няма да бъдат реализирани.
"И в близко бъдеще едва ли някой ще дръзне да променя Конституцията, защото не може да събере конституционно мнозинство", прогнозира преподавателят по конституционно право.
За текстовете за избор на служебно правителство, които остават действащи, тя каза:
"Добрата новина тук е, че решението излезе навреме, предстоят ни нови парламентарни избори. Може би след време и на база на опита, който имаме за новия модел, може да се стигне до прецизиране на този списък с посочените за избор на премиер. Доброто е, че се затвърждава парламентарната форма на управление. Критик съм на служебните правителства и смятам, че трябва да се премахне, да остава редовно действащо. Ние сме парламентарна държава и правителството трябва да е избрано от парламента".
Съдебната реформа беше мъртвородена, коментира адв. Михаил Екимджиев пред bTV. По думите му тази съдебна реформа е предвиждала укрепване на независимостта и силата на съдебната система, което е универсалният лек срещу корупцията. А прокорупционните монизинства на ГЕРБ и ДПС, които формално участваха в приемането на този конституционен проект, нямат интерес от такава реформа, допълни той.
Адвокат Екимджиев намира за лош знак, че това решение се обявява в петък следобед, в последна работна седмица на юли - "бракониерски, да не предизвика много критика и резонанс и да не стигне до много хора". По думите му участието на съдия Десислава Атанасова би трябвало да означава, че решението е невалидно, но на практика не е така. Нашата Конституция все повече прилича на мавзолей, мирише на нафталин, на формалин в нея се разхождат призраци от миналото, а не бъдещето на идните поколения, на нашите деца и внуци, каза още Михаил Екимджиев.
Този Конституционен съд има заслуга и за безкрайните мандати и че държава се управлява от хора, изпълняващи длъжността, коментира той и добави, че това е един "ретрограден орган".