Потвърдиха европейската заповед за арест на Стоян Мавродиев
Бившият шеф на ББР, който е обвинен по делото на Румен Гайтански-Вълка, вече има и упълномощен адвокат
Софийският апелативен съд потвърди разрешението на долната инстанция да се издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Искането спрямо бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) е от страна на прокуратурата.
Докато в предходното заседание в Софийския градски съд Мавродиев бе представляван от служебен защитник, сега той има упълномощен такъв - адвокат Любен Казанлиев, предаде БТА.
На 22 август Мавродиев бе обявен за национално издирване с постановление на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха тогава от Софийската градска прокуратура.
Искането е във връзка с разследването за отпуснат от ББР през 2019 година необезпечен кредит за близо 150 милиона лева на фирма, близка до Румен Гайтански, по прякор Вълка. Мавродиев, когото прокуратурата обвинява в длъжностно присвояване, е в неизвестност от 22 август. Обвиняеми по делото са още Гайтански и Иван Георгиев, представител на фирмата "Роудуей кънстракшън", получила кредита. Това се случи след акция на Комисията за противодействие на корупцията през август.
Заемът от 150 млн. лв. е отпуснат през 2019 г., когато начело на банката е Стоян Мавродиев. От прокуратурата твърдят, че Гайтански умишлено е склонил Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от кредита са използвани за изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството "Кристална вода" за изплащане на задължения на ТЕЦ "Варна".
Адвокат Иван Георгиев е представител на "Роудуей кънстракшън" - фирмата, свързана с Гайтански, получила кредита от 150 млн. лв. Той е на свобода срещу гаранция от 50 000 лв., което обжалва, но съдът потвърди. През октомври и Гайтански беше пуснат под гаранция от 250 000 лв., след като изкара в ареста 2 месеца.
Преди седмица от държавното обвинение не изключиха показания по делото да дава почетният председател на ДПС Ахмед Доган, тъй като част от кредита е бил използван за погасяване на дълг на ТЕЦ-Варна, в период, в който той е бил негов мажоритарен собственик.