Не изпитвам морална вина към никого, а даже се гордея с някои неща, които съм направил, докато бях министър. Приемам решението на Конституционния съд, ще си понеса отговорността, която се изразява в плащането на глоба, но аз нямах усещането, че правя нещо грешно. Мислех си, че съм спазил всички нормативни изисквания по Конституция и морално не се чувствам виновен. Това заяви пред bTV бившият министър на икономиката Кирил Петков по казуса с двойното му гражданство и решението на конституционните магистрати.

Според решението, Петков не е имал само българско гражданство, както изисква действащата Конституция. 

Бившият министър обясни, че когато е подписвал декларацията, че не е гражданин на друга страна, не е говорил с Румен Радев по темата с внесените документи и отказа.

"По тази тема не сме говорили с президента, защото моето съзнание беше, че съм изпълнил нормативното изискване. Бях отишъл при нотариуса си, написах волеизявлението си, заверих го нотариално, изпратих документите до Канада и платих таксата си. КС каза, че административната бележка е по-важна от волеизявлението на българския гражданин, това трябва да го променим, защото за мен това е загуба на суверенитет", добави Кирил Петков.

Той разказа и как се е случило предложението на президента към него да е министър.

"Румен Радев ме покани и каза: Кириле, ти и аз имаме общи визии за България - но тук не е въпросът дали знаем теоретично какво трябва да се случи, въпросът е стиска ли ти да скочиш срещу реално тази мафия, която е обхванала всяка една част на България в момента. Аз реших да скоча и че за мен не е по-важен бизнесът ми, семейството и здравето ми", обясни Петков.

Ако съдът ми поиска заплатите и командировъчните, докато бях министър, ще ги върна, заяви още той и каза, че след решението се е чул с президента и му е благодарил.

Самият държавен глава му е заявил пък, че трябва да се уважи това решение, ни би се радвал да има повече министри като Петков.