Още трима са задържани след размириците в София, а двама депутати са освободени
Арестуваните след ескалиралия протест пред сградата на Европейската комисия в София са общо 10. МВР издирва и други замесени
Късно снощи полицията е арестувала още трима души във връзка с ексцесиите пред сградата на Европейската комисия в София. Така задържаните след протеста на "Възраждане" са общо 10. От тях двама са пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. МВР издирва и други замесени, а прокуратурата разследва размириците.
Това съобщи пред журналисти Георги Каменов от отдел "Специализирани полицейски сили" към СДВР.
>>> ВИЖТЕ СНИМКИ от почистването на сградата на ЕК
Петима от арестуваните са с повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм, един от тях е на 17 години. Освен протестиращи, 10 полицаи също са пострадали при ескалацията на напрежението в събота, като и самият Каменов е сред тях. Той разказа:
"Протестът в събота пред БНБ беше заявен като мирен, след което протестиращите решиха да се насочат, с нерегламентирано шествие, към сградата на ЕК. Опитахме да изградим кордон и влизайки в него, бях уцелен директно в дясното око с яйце, пълно с боя. Колегите ме изтеглиха, за да ми окажат помощ. Имам разкъсване на роговицата, имах частици от черупка в окото".
По думите му сред протестиращите е имало "доста агресивни хора, което говори, че е имало предварителна подготовка". "Не съм разпознал никого, не познавам голяма част от депутатите. Не ми е за първи път да виждам разярена тълпа, но за пръв път ми се случва да пострадам", посочи Каменов.
Според него полицията е действала адекватно "и по никакъв начин не е целяла да създава напрежение сред протестиращите". След ескалацията на конфликта на място са се намесили и екипи на жандармерия.
Според Александър Кашъмов, експерт по правата на човека, макар правото на мирен протест да е изконно човешко право, "е важно да правим разлика между него и вандалските прояви". По думите му пред bTV протестът, заявен като митинг, се е превърнал в манифестация, каквато се заявява 72 часа по-рано.
"Това не е било направено. Кметът също така би могъл да забрани една такава проява - нещо, което не се е случило. Имаме забрани и лица в пияно състояние да участват, маскирани хора, каквито имаше на протеста", уточни Кашъмов.
"От "Възраждане" са упражнили правото си на мирен протест, но не и по мирен начин. Това, което видяхме, беше насилие и неуважение, повреждане на имущество, това няма как да е мирен протест", каза още Кашъмов.
Междувременно започна почистването на сградата на ЕК, която беше нацапана с червена боя по време на протеста в събота.