Осем огледа и над 30 разпитани свидетели до момента - това са част от действията на разследващите органи след взривовете край село Гара Елин Пелин на 25 юли. Софийската окръжна прокуратура и Националната следствена служба изнесоха подробности за разследването по случая, в който загинаха общо четирима души. Разследващите не изключват нито една от възможните версии, сред които случайно деяние, противоправни действия, небрежност.

"За изключително кратко време и в изключително трудни условия бяха проведени първоначалните следствени действия по това разследване", каза административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова. На 5 август е започнал същинският оглед на местопроизшествието, тъй като едва тогава е било безопасно разследващите да влязат в складовете. 

"Огледът се проведе от 5 до 9 август. Гърмежите от фойерверки бяха продължителен период от време, което максимално затрудни разследващия екип с оглед безопасността им. Успяхме да приключим с едно от първите действия, а именно оглед. Екип от изследователи извърши оглед на помещенията, в които бяха взривовете. Направени са и други, като този в складовете на търговската верига в близост до складовете за фойерверки", допълни Николова.

До момента са направени общо 8 огледи, разпитани са над 30 свидетели, включително в днешния ден са били разпитани 4-5 свидетели, поясниха още разследващите.

Ивелина Христова, и.ф. директор на НслС и административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова

Снимка: БТА

Досъдебното производство - за причиняване на смърт по непредпазливост при немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност, е образувано още в деня на инцидента. В Националната следствена служба екип от шестима души се занимават с разследването.

Изготвени са експертизите за загиналите четирима във взривовете. Разследващите потвърдиха, че първите две жертви са загинали вследствие на взривни травми, а другите двама - в болница поради голяма степен на изгаряния и произтичащи от това усложнения.

Изискана е и доста голяма документация от Агенция "Митници", Главна инспекция по труда, от служба "КОС", от Община Елин Пелин, от ДНСК, от Министерство на отбраната, от фирма "Енигма", от телефон 112 за получените над 100 обаждания. Изискани са и записите от телевизии, които са отразили събитието.

Николай Попов, заместник окръжен прокурор на София и един от наблюдаващите прокурори по разследването

Снимка: БТА

Заключение за причините за инцидента ще може да бъде направено след анализ на разпитите на всички свидетели и изготвените експертизи.

На 25 юли пожар в склада за пиротехнически изделия до село Гара Елин Пелин предизвика серия от взривове. При инцидента загинаха четирима души. В болница починаха 48-годишният университетски преподавател доц. Петър Шишков и 20-годишната му дъщеря Кристина Шишкова. Други две тела бяха открити дни по-късно в складовете - 22-годишния Теодор Попов, син на собственика на фирма "Енигма" Тодор Попов, и 60-годишен мъж с инициали С. М. 70 бяха установените къщи с щети след взривовете. 

Иван Делчев, ръководител на разследващия екип от НСлС

Снимка: БТА