Започна масова евакуация от Китай: Българи искат ЕС да ги изтегли от опасната зона
Всяка страна сама решава дали да евакуират гражданите си от Ухан и други рискови места, заяви СЗО
Граждани на десетина държави от ЕС, включително българи, са сред потърсилите съдействие, за да се върнат от Китай. Това съобщи днес еврокомисарят по действията при кризи Янез Ленарчич. Той добави, че откакто снощи Европейската комисия обяви организирането на два полета за връщане на европейци от Китай, досега са получени около 600 искания за съдействие. ЕС покрива 75 на сто от разходите за полетите за връщане, поясни еврокомисарят Ленарчич, цитиран от БТА.
ЕК смята, че заради разпространението на новия вирус би трябвало да се избягват пътуванията до Китай, които не са крайно наложителни.
Досега в ЕС са потвърдени осем случая на заразяване - по четири във Франция и в Германия, отбеляза еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис.
Евакуацията е в ход
ЕК задейства вчера по искане на Франция механизма за гражданска защита, за да евакуира европейски граждани от Китай. Тази седмица са предвидени два полета, като с първия ще бъдат върнати френски граждани, а във втория, изпълняван от самолет със стотина места, могат да се качат граждани на ЕС. Комисията отбеляза, че засега могат да пътуват единствено здрави хора, които не проявяват признаци на заболяването. ЕК е готова да съдейства за допълнителни полети при необходимост.
Трима от четиримата български граждани, които се намират в момента в Ухан, са изявили желание да напуснат Китай, каза днес министърът на външните работи Екатерина Захариева. Четвъртият е преценил, че няма нужда в момента да бъде изведен, и е заявил писмено, че предпочита да остане там. Поддържа се връзка с всички българи там, те се чувстват добре и нямат признаци на заболяване, увери министърът.
Тя отбеляза, че в събота се очаква да бъде извършено извеждането на европейските граждани от територията на Ухан. Вероятно самолети ще бъдат изпратени от Франция, Германия и Великобритания, които имат най-много свои граждани в изолирания китайски град. Най-вероятно ще има възможност всички европейски граждани да бъдат качени в самолетите, поясни министърът.
Правителствата са тези, които трябва да решат дали да евакуират гражданите си от китайския град Ухан, епицентър на епидемията от новия коронавирус, заяви говорител на Световната здравна организация, цитиран от Ройтерс.
Френското външно министерство днес обяви, че Франция е готова да предостави на гражданите на други европейски страни места във френските самолети, които ще прати в Ухан за евакуация на намиращите се там френски граждани, предаде ТАСС.
Германия в скоро време ще започне евакуацията на своите граждани от Ухан. Очаква се те да бъдат превозени от Ухан до Франкфурт, след като властите на провинция Хесен дадат съгласие за това, заяви германският министър на здравеопазването Йенс Шпан. Планира се завърналите се да бъдат поставени под карантина.
Стотици британски граждани, които се връщат във Великобритания от Ухан в четвъртък, 30 януари, ще бъдат поставени в карантина за две седмици. Новината дойде на фона на съобщението, че авиокомпанията "Бритиш Еъруейс" спира всички директни полети до и от континентален Китай. Министърът на здравеопазването Мат Ханкок е инструктирал служителите си да поставят всички завърнали се под карантина за две седмици - вероятно във военен обект на Обединеното кралство, съобщи Би Би Си.
Франция и Великобритания са едни от малкото европейски страни с консулски служби в Ухан. Смята се, че около 500 французи са регистрирани като обитаващи Ухан, но бройката им е вероятно по-голяма и те може да са около 1000. В Ухан присъстват френските автомобилостроители "Рено" и "Пежо Ситроен", а има също и голяма френска студентска общност.
В близките дни Турция ще започне евакуация на гражданите си от Китай, каза турският посланик в Пекин Емин Йонен. "Турция ще пристъпи към евакуацията на 32 граждани заедно със семействата им от Китай в рамките на следващите няколко дни. Когато те пристигнат в Турция, ще бъдат поставени под карантина. В момента в Китай се намират шест хиляди наши граждани, но засега не е известно за случай, в който някой от тях да се е заразил с коронавирус", каза посланикът.
Посолството на Русия в Пекин обсъжда с китайските власти възможностите да бъдат евакуирани руските граждани само от провинция Хубей (със столица Ухан), където са регистрирани най-много заразени с вируса, информира консулството на Москва в Гуанчжоу.
Португалия и Испания вече обявиха планове за евакуация на гражданите си от Ухан.
Съединените щати обявиха още на 26 януари, че ще организират евакуацията на дипломатическия си персонал и на други американци, блокирани в Ухан. САЩ имат консулство в града, където са регистрирани мнозинството от случаите на зараза и смърт от новия вирус.
"Мястото в самолета (първия самолет трябваше да излети вчера, 28 януари) е извънредно ограничено, така че ако не успеем да транспортираме всички, приоритет ще имат хората в най-тежко рисково състояние", уточни дипломатическото ведомство.
Какви са последните данни за заразените
По последни данни новият коронавирус е заразил над 6000 души в Китай и в други страни. В Китай заразените са 5974, в Хонконг - 8, а в Макао - 5. Случаи на зараза вече бяха установени в Тайланд (14), Сингапур (10), Тайван (8), Малайзия (7), Япония (7), Австралия (7), САЩ (5), Южна Корея (4), Франция (4), Германия (4), Канада (3), Виетнам (2), ОАЕ (4), Непал (1), Камбоджа (1) и Шри Ланка (1).
Досега от усложнения от заразата са починали 132 души, като почти всички са от провинция Хубей.
Авиокомпании прекратиха полетите си
Във време на масова евакуация авиокомпании от цял свят отменят и ограничават полетите си до Китай.
Британската авиокомпания "Бритиш еъруейз" (British Airways) и азиатските нискобюджетни превозвачи Лайън еър (Lion Air) и Еър Сеул (Air Seoul) отмениха всичките си полети до Китай.
"Джетстар Ейжа" информира, че спира временно да лети от утре до три китайски града, като мярката ще бъде в сила до края на март и е взета заради спад на търсенето.
Вторият по големина южнокорейски превозвач "Ейжиана еърлайнс" (Asiana Airlines) също няма да обслужва маршрутите си до три китайски града от идния месец.
И най-голямата южнокорейска авиокомпания "Къриън еър" (Korean Air) обмисля да спре да лети до континентален Китай заради слабото търсене.
Снощи "Еър Канада" (Air Canada) и американската авиокомпания "Юнайтед еърлайнс холдингс" (United Airlines Holdings Inc) обявиха, че отменят някои полети до Китай по същата причина.
Индийската "ИндиГоу" (IndiGo) няма да лети временно до Чънду и Хонконг.
Британската "Върджин атлантик" (Virgin Atlantic) пък ще продължи да изпълнява разписанието си до Китай.
Руските Уралски авиолинии, които правят връзки с Мюнхен, Париж и Рим, спряха полетите си до Европа заради разпространението на новия вирус.